W 36. rocznicę pobytu Jana Pawła II w tym mieście. Są żywym pomnikiem papieża Polaka.
Spotkanie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z diecezji tarnowskiej odbyło się w kościele pw. Miłosierdzia Bożego 10 czerwca - w dniu 36. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Tarnowie i beatyfikacji bł. Karoliny. Mszy św. przewodniczył ks. Jakub Kuchta z Wydziału Katechetycznego tarnowskiej Kurii, a zarazem sekretarz Fundacji im. abp. Jerzego Albewicza.
- Ks. Kuchta wygłosił także wykład na temat zaangażowania stypendystów w lekcje katechezy w swoich szkołach i jak dzięki nim może ona wyglądać. Pod wpływem tego wykładu zawiązała się ciekawa dyskusja i rozmowa ze stypendystami o kształtowaniu przez niech religii od środka - relacjonuje ks. Bogdan Mikołajczyk, koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w diecezji tarnowskiej, a zarazem były jej stypendysta.
Spotkanie zakończył poczęstunek oraz omówienie organizacyjnych spraw związanych z wyjazdem na obóz wakacyjny i składaniem wniosków na nowy rok. - Nie zabrakło także rozmowy na temat ostatnich medialnych ataków na Jana Pawła II i tego, jak wielką rolę w tym względzie mają do odegrania stypendyści jako żywy pomnik papieża, formujący swoje serca według jego nauczania - mówi ks. Bogdan Mikołajczyk.
W diecezji tarnowskiej jest 67 stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. - To trzy osoby ze szkół podstawowych, 25 uczniów szkół średnich i 39 studentów. Obliczyłem, że pomoc, jaką stypendyści z naszej diecezji otrzymali w minionym roku szkolnym, to kwota ponad 300 tys. zł. To realne wsparcie docierające do konkretnych osób, które nie tylko otrzymują, ale też bardzo wiele dają od siebie. Pokazują to poprzez swoje wyniki w nauce, zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka czy aktywność podczas lekcji religii w szkole - podkreśla ks. Bogdan Mikołajczyk.
Z programu stypendialnego można korzystać od podstawówki aż do końca studiów. Wystarczy spełnić określone regulaminem warunki, a są to m.in. dobre wyniki w nauce (w podstawówce to średnia ocen 4,75, w średniej 4,5, a na studiach 4,0). Ponadto od kandydatów wymaga się zaangażowania w życie parafii, wolontariat czy działalność społeczną, czyli zaangażowania na rzecz drugiego człowieka. Istotne jest również kryterium dochodowe rodziny.
Formacja stypendystów odbywa się online minimum dwa razy do roku. Okazją do poznania się i zawiązania wspólnoty są spotkania w gronie diecezjalnym organizowane przynajmniej raz w roku. - To ważne dla samych stypendystów, którzy są z różnych parafii w diecezji, a tu mają okazję poznać się choćby przed wakacyjnym obozem, zwłaszcza ci, którzy dostali stypendium dopiero w maju - zauważa diecezjalny koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.