Nowy numer 17/2024 Archiwum

Na ŚDM do Lizbony wyjedzie ponad 400 osób z diecezji tarnowskiej

Najwięcej z okręgu bocheńskiego i limanowskiego. Tych, którzy do Portugali nie wyjadą, zapraszamy do Zabawy.

Na spotkanie młodych z papieżem Franciszkiem - Piotrem naszych czasów - wyjedzie z diecezji tarnowskiej 9 dużych grup i 8 małych, w sumie ponad 400 osób. Większość z nich uda się do Portugalii samolotami, a 58 pielgrzymów autokarem organizowanym przy parafii św. Mikołaja w Bochni. Dla nich Światowe Dni Młodzieży potrwają niemal cały miesiąc. Odwiedzą po drodze największe sanktuaria Europy, m.in. Altoetting, La Salette, Lourdes, Santiago, Fatimę, Ars, Asyż, ale także Sassello, miejsce urodzin Chiary Badano, popływają w Zatoce Biskajskiej, zobaczą krzywą wieżę w Pizie, zwiedzą Madryt, Barcelonę i Wenecję. Wyjazd zaplanowany jest na 19 lipca, a powrót na 14 sierpnia. Organizatorem pielgrzymki jest ks. Wojciech Karpiel, koordynator wyjazdu na ŚDM z diecezji tarnowskiej.

Welcome to Paradise

W sumie na ŚDM z okręgu bocheńskiego wyjedzie 115 osób. Oprócz autokarowej pielgrzymki to 32-osobowa grupa organizowana przez ks. Piotra Ryndaka przy parafii św. Jana Nepomucena w Bochni, która do Portugalii udaje się z Polonią z Wilna. Ponadto okręg bocheński to również dekanat lipnicki. Stąd na ŚDM zapisało się 25 osób. – Z czego 16 jest z samego Rajbrotu - zauważa ks. Krzysztof Jankowski, opiekun tego wyjazdu, wikariusz w tej parafii.

W spotkaniu młodych z całego świata weźmie ponadto udział 95 osób z okręgu limanowskiego, 50 z krynickiego, 41 z dębickiego, 24 z Tarnowa i 10 z Szalowej. Pół setki młodych wyjeżdża z grupą z Krościenka, której opiekunem jest ks. Stanisław Kłyś. Oni do Portugalii udadzą się wspólnie z młodymi z Łomży oraz z Wielkiej Brytanii - Bristolu i Slough - w ramach projektu „Polonia i Polacy w drodze na ŚDM”. Pierwszy tydzień spędzą wspólnie z tysiącami młodych ludzi z 40 krajów świata na Festiwalu ”Welcome to Paradise” w Portimão.

ŚDM inspirują

Diecezjalny koordynator wyjazdu ks. Wojciech Karpiel podkreśla, że ŚDM to nie tylko wielkie święto młodych, ale całego Kościoła. - Te dni szczególnie przypominają nam o tym, że powinniśmy się modlić za młodzież i cały czas myśleć o tym, jak ją prowadzić do Pana Jezusa. W tym względzie także inspirują. Wielu młodych nie wyjedzie na Światowe Dni Młodzieży, ale możemy z nich czerpać całymi garściami wzorce i przenosić je do lokalnych duszpasterstw młodzieży. Ten styl, kiedy młodzi tworzą wspólnotę, modlą się, spędzają ze sobą czas, wyjeżdżają wspólnie, by coś zobaczyć, i towarzyszy im w tym kapłan, może być drogą młodych do Kościoła - uważa.

No to w drogę!

Propozycją dla młodych, którzy nie wyjadą do Portugalii, są Światowe Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym. Takim wydarzeniem będzie w tym roku Miasteczko Modlitewne w Zabawie, którego hasłem są słowa „No to w drogę!”. W ciągu 7 dni trwania rekolekcji młodzież będzie brała udział w dyskusjach, spotkaniach w grupach, rozmowach z zaproszonymi gośćmi, czuwaniach modlitewnych i zabawach, a przez to tworzyć klimat wspólnego spotkania. Podobnie jak w ubiegłym roku, uczestnicy nocować będą w namiotach, rozłożonych na terenie przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, oraz przygotowywać wspólnie posiłki. Miasteczko Modlitewne 2023 odbędzie się w terminie 27 lipca-2 sierpnia. Koszt tegorocznego spotkania wynosi 390 zł od osoby. Zapisy odbywają się poprzez formularz internetowy do 15 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy