Chór Puellae Orantes zaśpiewa w stolicy Japonii. Koncert odbędzie się 23 września, jednak już teraz trwają intensywne przygotowania do występu.
W Tarnowie w restauracji Tatrzańska odbyła się 30 czerwca konferencja prasowa chóru Puellae Orantes, w której uczestniczyli dyrektor ks. Władysław Pachota, Aleksandra Topor zajmująca się m.in. wokalnym przygotowaniem dziewcząt, a także trzy chórzystki: Maria, Weronika i Kinga.
Obecnie chór przygotowuje się do wyjazdu do Tokio, gdzie 23 września zaśpiewa długi, rozbudowany koncert. W pierwszej części zaprezentuje m.in. utwory muzyki popularnej, opartej na motywach ludowych, a także pieśni Stanisława Moniuszki. W drugiej melomani z Kraju Kwitnącej Wiśni usłyszą Missa pro Patria Łukasza Farcinkiewicza, która powstała na zamówienie chóru z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z chórem wystąpi sam kompozytor, a także Weronika Gardziel, absolwentka zespołu, obecnie studentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu, która zagra utwory Fryderyka Chopina.
Chór został zaproszony przez japońskiego dyrygenta Chikara Imamurę. Sam koncert odbędzie się w Sali Koncertowej Tamashin Risuru 23 września 2023 roku. Obok Puellae Orantes wystąpi Orkiestra Filharmonia Tama, której dyrektorem jest Chikara Imamura.
- Geneza tego przedsięwzięcia sięga 2019 roku. Wtedy to wzięliśmy jako jedyny reprezentant muzyki klasycznej udział w misji handlowej w Japonii. Mieliśmy wówczas okazję do zaprezentowania swoich dokonań. Zainteresowały one maestro Chikara Imamurę, który jest wielkim miłośnikiem polskiej muzyki. Udało się nawiązać z nim współpracę, która zaowocowała w listopadzie 2019 roku prowadzonym przez niego koncertem „Vivat Polonia” w sali NOSPR w Katowicach. Maestro przyjechał jeszcze raz, by zadyrygować podczas naszego jubileuszowego koncertu z okazji 35-lecia pracy artystycznej chóru - mówi Aleksandra Topolska.
Zobaczcie film:
Debiut Dziewczęcego Chóru Katedralnego PUELLAE ORANTES w JaponiiTeraz zaprosił dziewczęta do artystycznej wizyty w Tokio. – To dla nas wielkie wyróżnienie i zarazem kolejna szansa na rozwój, a także na zaprezentowanie piękna naszej kultury w Kraju Kwitnącej Wiśni - mówi ks. Władysław Pachota. Dyrektor chóru będzie dyrygował 26-osobową grupą dziewcząt. - Jestem bardzo zadowolony poziomem przygotowania dziewcząt i mam nadzieję, że zachwycą one japońską publiczność. Wielkim wyróżnieniem będzie też dla nas koncert, jaki damy w Ambasadzie RP w Japonii - dodaje ks. Pachota.
Obecne na konferencji chórzystki Maria, Weronika i Kinga podkreślają, że wyjazd będzie dla nich kolejną szansą na poznanie innej kultury, ale również okazją do nauki współpracy z wybitnymi muzykami. - Choć mamy świadomość, że różnimy się od Japończyków, to łączy nas przecież pasja do muzyki, dzięki której możemy coś wspólnie zrobić - mówią dziewczęta.
Wyjazd chóru dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa. Oficjalnym partnerem jest Polska Fundacja Narodowa, współorganizatorem Regionalna Fundacja Promocji Kultury Miasta Tachikawa. Wsparcie i współpraca: Instytut Polski w Tokio, Polska Izba Przemysłowo-Handlowa w Japonii, Miasto Tachikawa, Kuratorium Oświaty Tachikawa, Forum Poland, Ogólnojapoński Związek Chórów, Tokijski Związek Chórów, Kunitachi College of Music Tokyo Dochoukai. Sponsorem jest firma WIALAN
Po powrocie z Japonii chór wykona koncert w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach 21 października 2023 roku. - Obecnie mamy świadomość, że japoński koncert jest dla nas takim artystycznym Mount Everest, ale wierzymy, że go zdobędziemy, a wówczas otworzą się kolejne szanse na współpracę z wybitnymi muzykami i kolejne artystyczne projekty - podkreśla pani Aleksandra.