W tegorocznym cyklu "Diecezja na wakacje" zapraszamy naszych czytelników do leśnych spacerów, które będą obfitować nie tylko w obserwację przyrody, ale również spotkania z historią, kulturą i duchowością.
W niedzielę 2 lipca na łamach "Gościa Tarnowskiego" rozpoczniemy publikację cyklu "Diecezja na wakacje". To już kolejna odsłona tego, co w naszej diecezji najpiękniejsze. Tym razem zapraszamy do... lasu.
We współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie oraz poszczególnymi nadleśnictwami będziemy mieli okazję zaszyć się w leśne knieje, zobaczyć uroczyska i rezerwaty, poznać tajemnice przyrody, lokalnej historii, kultury oraz chrześcijańskiej duchowości.
W rezerwacie Gibiel można zobaczyć, jak mógł wyglądać prastary las.W pierwszym odcinku wybierzemy się do Puszczy Niepołomickiej, której 47 proc. leży po stronie diecezji tarnowskiej. Dowiemy się, co znaczy słowo "niepołomny" i jak mógł wyglądać pierwotny las porastający tę część Polski aż po Sandomierz.
Z tej wieży z Michałem Wieciechem, edukatorem w Puszczy Niepołomickiej, obserwowaliśmy żubry.Odwiedzimy żubrzy "Park Jurajski", czyli ośrodek hodowli żubra w Puszczy Niepołomickiej, gdzie obecnie po ogrodzonym terenie lasu wałęsa się stado 16 królów puszczy. Każdy z osobników ma, jak się okazuje, swoje imię, które musi zaczynać się do liter PO - jak Polska.
Warto odpocząć nad Czarnym Stawem.Puszcza jest obecnie wyjątkowym miejscem do obserwacji dzikiej przyrody, ale także wytchnienia na łonie natury podczas przemierzenia leśnych ścieżek i dróg, które świetnie nadają się do uprawiania sportu, jazdy na rowerze czy nordic walking.
W kolejnych odcinkach cyklu odwiedzimy lasy nadleśnictw: Brzesko, Dąbrowa Tarnowska, Gromnik, Krościenko, Łosie, Nawojowa i Piwniczna.