Nowy numer 48/2023 Archiwum

Autor niezwykłej ikony bł. rodziny Ulmów to mieszkaniec Radomyśla Wielkiego

Jej popularność przerosła jego najśmielsze oczekiwania.

Niezwykła ikona bł. rodziny Ulmów stała się autentycznie internetowym viralem, niemal tak popularnym, jak obraz beatyfikacyjny Wiktorii i Józefa Ulmów i ich dzieci, udostępnianym przez wiele osób na swoich profilach w mediach społecznościowych. Nie wiadomo było, kto jest jej autorem, a on sam, nie mając konta na FB, nawet nie zdawał sobie sprawy, że jego dzieło robi taką furorę i karierę w sieci. Kiedy dowiedział się o tym od znajomych, było już - jak mówi - „kilka dni po premierze”.

Skuteczne śledztwo odnalezienia autora ikony przeprowadziła nasza koleżanka Agata Ślusarczyk z portalu „Opoka”. Okazało się, że jest nim artysta Rafał Krużel z Radomyśla Wielkiego. W rozmowie z nią wyjaśnia, jak stworzył pierwszą na świecie ikonę Rodziny Ulmów. Nie była zamówiona, powstała z potrzeby serca. Intuicyjnie zaczął w myślach szkicować świętość dziecka w łonie matki. „To najczystsza i jednocześnie najbliższa świętości forma człowieka” - uważa. Niejako tłem, wskazówką całości stał się dla niego fragment z Apokalipsy św. Jana. Można go posłuchać tutaj:

Pierwsza na świecie, jedyna i oryginalna ikona Rodziny Ulmów wykonana w pracowni Rafała Krużla.
kruzelpracownia@gmail.com

Rafał Krużel namalował już setki ikon. Popularność tej przerosła jego najśmielsze oczekiwania, choć - jak przyznaje - jego najbliżsi przeczuwali, że może ona wzbudzić duże zainteresowanie. Dwie wierne jej kopie już zamówiła u niego kancelaria prezydenta RP Andrzeja Dudy. Otrzymuje mnóstwo telefonów od osób, które chciałyby mieć taki wizerunek Rodziny Ulmów, a że to bardzo żmudny, czasochłonny i kosztowny proces, zdecydował się udostępnić pierwowzór niektórym ośrodkom ikonopisarskim, które go o to poprosiły.

Malarstwo - jak mówi - traktuje jak „ratownictwo medyczne sfer poza cielesnych”, misję społeczną. Trzyma się tradycji i konsekwentnie nie podpisuje swoich ikon. W rozmowie z Agatą Ślusarczyk wyznaje, że w przyszłości chciałby otworzyć pracownię działającą jak średniowieczne Cechy. Ma wiele planów i marzeń. Jego działalność można śledzić na kanale na YouTube „Krużel Pracownia”, na którym autor w formie portfolio dokumentuje przebieg prac konserwatorskich i autorskich realizacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy