W Koszycach Małych odbyło diecezjalne spotkanie Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Parafia prowadzona przez księży sercanów oraz kościół pw. NSPJ były miejscem spotkania członków Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ, którzy przyjechali tym razem do Koszyc Małych w ramach swojej dorocznej diecezjalnej pielgrzymki.
Spotkanie wypełniły adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza św. oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Pielgrzymów z różnych stron diecezji ugoszczono także poczęstunkiem w miejscowej szkole.
Biskup Stanisław Salaterski, delegat KEP opiekujący się arcybractwem w Polsce, podkreślił w homilii, że czuwanie przy Sercu Jezusa jest najwyższą aktywnością. - To nasza forma chodzenia za Jezusem. A idziemy za Nim, kiedy żyjemy w stanie łaski uświęcającej, spowiadamy się i przyjmujemy Komunię św. Chodzić za Jezusem to także mieć, jak On, serce na dłoni, czyli być miłosiernym dla innych. To troszczyć się o swoją formację religijną, biblijną, to słuchać Kościoła i służyć w nim Jezusowi poprzez troskę o swoją parafię, kościół, misje, potrzebujących pomocy. Wielka jest przestrzeń bezgotówkowej pomocy - mówił bp Salaterski.
Po Mszy św. do grona członków arcybractwa zostały włączone kolejne osoby, m.in. ks. Radosław Bobek ze Szczawy, który przyjechał na spotkanie z dwoma parafianami. - Naszej wspólnocie patronuje Serce Boże, chcemy zaszczepić w niej arcybractwo, żeby jeszcze mocniej rozwijać kult Serca Jezusa - mówi kapłan.
Najmłodszą wspólnotą arcybractwa jest grupa, która powstała w parafii Marcinkowice. - Nasza grupa zawiązała się w czerwcu tego roku. Od początku należy do niej 60 osób. Każdy z nas ma swoją godzinę czuwania przy Sercu Pana Jezusa, kiedy modli się, ale i pracuje z intencją wynagradzania Sercu Jezusa. Czasy są trudne i potrzebujemy też wzmocnienia naszej wiary, które znajdujemy w Bożym Sercu - mówią panie Łucja i Jadwiga.
Diecezjalny opiekun arcybractwa ks. prał. Stanisław Łątka podkreśla, że przybywa chętnych, którzy chcą włączyć się w formację duchową, jaką oferuje to religijne stowarzyszenie wiernych świeckich i kapłanów. - Arcybractwo wzmacnia duchową tkankę parafii poprzez osobistą modlitwę, wspólnotową adorację w pierwsze piątki miesiąca, przez przypominanie, że Serce Jezusa jest w centrum naszej wiary, inspirując nas do podejmowania różnorodnych apostolskich działań w naszych parafiach - mówi duszpasterz.