Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie 22 września świętował 30-lecie działalności.
Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. w szpitalnej kaplicy Miłosierdzia Bożego. Przewodniczył jej biskup tarnowski Andrzej Jeż. Celebrował ją w intencji pracowników służby zdrowia, pacjentów i ich rodzin. Dziękował Bogu za wszelkie dobro, jakie się dokonało w tym miejscu przez 30 lat, kiedy wiele osób będących w trudnej sytuacji, czasem granicznej, uzyskało tu pomoc, odzyskało nadzieję, odrodziło się tu ich życie.
- Gorąco życzę całemu środowisku szpitala ustawicznego rozwoju w wymiarze strukturalnym, w zakresie oferowanej pacjentom pomocy specjalistycznej, tworzenia przyjaznego środowiska zarówno dla pacjentów, jak i pracowników, ale także ciągłego postępu na drodze życia duchowego. Motywacje religijne bowiem z zasady wzmacniają motywacje i odpowiedzialność moralną i społeczną - mówił, zawierzając miłosiernemu Bogu przyszłość tej placówki i polecając ją opiece Matki Najświętszej i patrona - lekarza i ewangelisty św. Łukasza.
Biskup Jeż mówił m.in. o tym, jak ważna w integralnym spojrzeniu na człowieka i jego kondycję jest posługa kapelana w szpitalu, nie tylko dla samych pacjentów, ale także dla ich rodzin i personelu medycznego, jak wielką łaską i umocnieniem jest przyjmowana przez wierzących chorych i pracowników służby zdrowia co dzień Komunia św., dająca im siłę, która nigdy się nie kończy.
Że tak naprawdę jest, widzi to na co dzień ks. Grzegorz Krakowski, diecezjalny duszpasterz pracowników służby zdrowia, który od 4 lat posługuje wśród chorych Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza w Tarnowie. - Trzeba też przyznać, że na łożu choroby wiele osób przewartościowuje swoje życie, przemyśliwuje wiele spraw i dochodzi do pragnienia pojednania się z Panem Bogiem. Mnóstwo jest tu takich rozmów i spowiedzi po latach. Owszem, bywają też sytuacje, kiedy ktoś z powodu choroby buntuje się przeciwko Panu Bogu. Jednak niemal zawsze choroba każe zweryfikować swoją relację do Boga - zauważa ks. Krakowski, który jest nie tylko kapelanem w szpitalu, ale także studentem III roku pielęgniarstwa.
Jednym z dwóch kapelanów w tym szpitalu jest ks. Grzegorz Krakowski (z lewej), diecezjalny duszpasterz pracowników służby zdrowia, który jest także studentem III roku pielęgniarstwa. Beata Malec-Suwara /Foto GośćMotywacją do podjęcia takich studiów stała się u niego chęć posługi wszystkim chorym w szpitalu, nie tylko wierzącym. Choć jego studia jeszcze trwają, już zauważa, jak wiele dobra rodzi ta decyzja, stająca się okazją do ewangelizacji, dawania świadectwa o Kościele, który służy wszystkim, wychodzi naprzeciw.
Przy wejściu do szpitala została odsłonięta tablica w podziękowaniu tym wszystkim, którzy sercem, talentem i pracą tworzyli jego historię dla wspólnego dobra. Beata Malec-Suwara /Foto GośćZ racji 30-lecia działalności szpitala w jego holu przy głównym wejściu została odsłonięta tablica w podziękowaniu tym wszystkim, którzy sercem, talentem i pracą tworzyli jego historię dla wspólnego dobra. Anna Czech, która od 25 lat kieruje placówką, przekazała ponadto informację o otrzymaniu z Ministerstwa Zdrowia dotacji w wysokości prawie 15 mln zł na sfinansowanie diagnostyki i sprzętu dla potrzeb Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Z kolei podczas gali jubileuszowej, która odbyła się w Centrum Sztuki Mościce, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz wręczył kilkunastu pracownikom Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza w Tarnowie ordery i odznaczenia państwowe, przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dodatkowo 20 osób z personelu medycznego za zasługi dla ochrony zdrowia zostało wyróżnionych przez ministra zdrowia odznakami honorowymi.