Ojciec Mieczysław Witalis w rodzinnej Rzuchowej świętował jubileusz 75-lecia życia zakonnego. Ma 92 lata i jest chyba najstarszym wiekiem użytkownikiem Facebooka.
Pochodzący z Rzuchowej redemptorysta o. Mieczysław Witalis swój jubileusz 75-lecia życia zakonnego świętował w minioną niedzielę w rodzinnej parafii. Mimo zaawansowanego wieku, ma już bowiem 92 lata, sam przewodniczył dziękczynnej Mszy św.
Życzenia dla jubilata. arch. parafii RzuchowaKiedy w jednym z wywiadów wspominał, jak zrodziło się jego powołanie, powiedział, że nie pamięta takiego czasu w swoim życiu, kiedy nie chciał być księdzem. Od małego był ministrantem. Do kościoła chodził piechotą
Co może niejednego zaskoczyć, o. Mieczysław jest chyba najstarszym ślubami polskim redemptorystą, ale także najstarszym wiekiem użytkownikiem Facebooka, aktywnym w mediach społecznościowych.
Pamiątkowa jubileuszowa fotografia w rodzinnej Rzuchowej. arch. parafii RzuchowaO. Mieczysław Witalis urodził się 12 maja 1931 r. w Rzuchowej w diecezji tarnowskiej jako najmłodszy syn z dziewięciorga dzieci Władysława i Bronisławy z domu Michałowskiej. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Rzuchowej i Pleśnej został przyjęty do prywatnego gimnazjum redemptorystów w Krakowie. Zdawszy tzw. „małą maturę”, wstąpił do redemptorystów w 1947 r. i odbywał nowicjat w Łomnicy-Zdroju. Tam też wraz z kilkoma kolegami 2 sierpnia 1948 r. złożył pierwsze śluby zakonne.
Następnie kontynuował naukę w juwenacie redemptorystów w Toruniu, zaś po zdaniu egzaminu maturalnego podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1955 r. w Tuchowie z rąk ks. abp. Włodzimierza Jasińskiego.
W latach 1956-1957 o. Mieczysław studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1957 r. kontynuował studia w Krakowie, pomagając jednocześnie w duszpasterstwie. W 1961 r. uzyskał tytuł magistra sztuki na UJ w Krakowie, po czym przez siedem lat sprawował obowiązki dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie oraz przewodniczącego Diecezjalnej Komisji Artystyczno-Konserwatorskiej.
W swoim zgromadzeniu o. Witalis pełnił urząd wikariusza przełożonego prowincji warszawskiej redemptorystów (1972-1975), przełożonego domu w Krakowie (1967-1969), w Warszawie przy ul. Pieszej (1969-1972), w Warszawie przy ul. Karolkowej (1972, 1987-1990), w Tuchowie (1973-1978), we Wrocławiu (1984). Był także magistrem nowicjatu w Toruniu (1985-1986) i w Lubaszowej (1990-1991). Przez wiele lat był wykładowcą historii sztuki w WSD Redemptorystów w Tuchowie.
W latach 1991-2000 - za zgodą przełożonych - zamieszkał w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, gdzie zlecono mu funkcję ojca duchownego kapłanów archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej oraz spowiednika alumnów i wykładowcy historii sztuki. Następnie przez dwa lata pomagał w duszpasterstwie w Tuchowie i prowadził rekolekcje dla kapłanów.
Od 2002 r. mieszka we wspólnocie redemptorystów w Szczecinie przy parafii Najświętszego Odkupiciela. W tym czasie był dekanalnym ojcem duchownym, asystentem Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich oraz wykładowcą historii sztuki w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
O. Witalis jest autorem książek: Byłem obok - towarzyszenie osobom powołanym do służby Bożej w kapłaństwie i życiu zakonnym (WAM 1998), Eucharystia. Zobaczyć więcej (Homo Dei 2015), Na nasze podobieństwo. Droga krzyżowa medytowana w kontekście naszych ludzkich doświadczeń (Homo Dei 2017), a także wielu rozważań i artykułów publikowanych m.in. w czasopismach "Homo Dei", "Dobry Pasterz" czy w tarnowskiej "Currendzie".