W kościele w Podolu upamiętniono wieloletniego proboszcza ks. prał. Stanisława Kuklę w pierwszą rocznicę jego śmierci.
W czwartek 2 listopada w kościele parafialnym w Podolu została odsłonięta tablica pamiątkowa ks. prał. Stanisława Kukli, który przez kilkadziesiąt lat duszpasterzował w miejscowej wspólnocie jako proboszcz, a po przejściu na emeryturę jako rezydent.
Zasłużony dla parafii kapłan zmarł rok temu. - Parafianie postanowili upamiętnić swojego proboszcza, który zapisał się w ich sercach jako gorliwy kapłan. Cieszy ta oddolna inicjatywa, która została zrealizowana z myślą o przyszłych pokoleniach. Ludzie obecnie żyjący znali ks. prał. Kuklę, ale następne pokolenia parafian już takiej wiedzy mieć nie będą. Tablica będzie im przypominała, że żył tutaj ksiądz, który wiele lat swojego życia oddał tej wspólnocie - mówi ks. proboszcz Janusz Miłkowski.
Mszy św., podczas której została pobłogosławiona i odsłonięta tablica, przewodniczył bp Stanisław Salaterski.
- Ks. Stanisław pozostawił po sobie wiele śladów w tej wspólnocie parafialnej. Ślad materialny to troska o zabytkowy kościół, jego otoczenie, podejmowana wspólnie z parafianami. Ślad duchowy to jego wiara, pobożność, głoszone kazania, spowiadanie, to życie tymi samymi wartościami, które głosił. Jak nauczał, tak postępował. Kolejny ślad ks. Stanisław zostawił poprzez swoje człowieczeństwo, poprzez uśmiech, życzliwość, skracanie dystansu. Dla jednych był jak ojciec, dla innych jak brat i przyjaciel. A przy tym był to człowiek bardzo pracowity, podobny w swym umiłowaniu ziemi, pracy na roli, do swoich parafian żyjących w niełatwych warunkach. Cenił sobie gości, wśród których było wiele znamienitych osób ze świata. Pomagał potrzebującym nie licząc się z tym, że czasem mógł zostać oszukany - mówił bp Salaterski, apelując do rodziców i starszych, by opowiadali młodym o ks. Kukli i przykładzie jego życia.
Ks. Stanisław Kukla - rezydent i emerytowany proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża św. w Podolu - urodził się 8 kwietnia 1929 roku w Starych Żukowicach jako syn Józefa i Marii z domu Wielgus. Egzamin dojrzałości złożył w Tarnowie w 1950 roku, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali 29 czerwca 1955 roku w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w parafiach: Domosławice (od 16 lipca 1955 roku), Siedlce (od 22 sierpnia 1959 roku) oraz Podole (od 1 września 1963 roku). Z dniem 30 stycznia 1971 roku objął urząd proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża św. w Podolu, który pełnił do 8 sierpnia 1999 roku, a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1968 diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w roku 1979 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W sierpniu 2014 roku został obdarzony godnością Kanonika Gremialnego Kapituły Kolegiackiej św. Wawrzyńca Męczennika w Wojniczu, a w listopadzie 2014 roku Kanonika Gremialnego Seniora tejże Kapituły. W 2014 roku w plebiscycie "Sądeczanina" ks. Kukla zdobył tytuł "Sądeczanina Roku".