To najstarsza tego typu placówka w Polsce.
9 listopada muzeum uroczyście świętowało 135-lecie swojej działalności z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem, prof. Maciejem Bieniaszem, który tego dnia został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, wojewodą Małopolski Ryszardem Pagaczem, który ten medal profesorowi wręczył, obecnym i dwoma byłymi dyrektorami Muzeum Diecezjalnego oraz środowiskiem sztuki, nauki i kultury nie tylko Tarnowa, ale także Przemyśla, Krakowa, Radomska, Rzeszowa.
Medal dla niezłomnego profesora
Wręczenie odznaczenia mieszkającemu w Koszycach Wielkich prof. Maciejowi Bieniaszowi nieprzypadkowo odbyło się w najstarszym muzeum diecezjalnym w Polsce. To jemu bowiem artysta przekazał rok temu ponad 250 swoich prac ilustrujących cały jego dorobek artystyczny, a także ponad 500 prac artystycznych swojej córki Agnieszki Bieniasz.
Biskup tarnowski Andrzej Jeż, gratulując prof. Maciejowi Bieniaszowi odznaczenia, nazwał go artystą niezłomnym. Beata Malec-Suwara /Foto GośćBiskup tarnowski Andrzej Jeż, gratulując prof. Maciejowi Bieniaszowi odznaczenia, nazwał go artystą niezłomnym, niepoddającym się modom, naciskom, poprawności politycznej, ale wiernym podstawowym wartościom, które decydują o ponadczasowości sztuki. Dziękował także tym, którzy troszczą się o Muzeum Diecezjalne w Tarnowie, które powstało zwłaszcza po to, by chronić i ratować dzieła sztuki ukazujące bogactwo polskiej kultury.
To muzeum to Bąba
Swoimi wspomnieniami podzielił się ze zgromadzonymi o. Mieczysław Witalis, 92-letni najstarszy ślubami redemptorysta, który kierował Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie przez 7 lat od 1962 do 1969 roku. O założycielu tej instytucji, prekursorze muzealnictwa kościelnego na ziemiach polskich ks. Józefie Bąbie referat wygłosił obecny dyrektor placówki ks. Piotr Pasek. To ks. Józef Bąba, będąc rektorem tarnowskiego seminarium, w największej jego sali zgromadził niezwykle cenną kolekcję sztuki wyrugowaną z przestrzeni sakralnej pod wpływem kontrreformacyjnej sztuki baroku. Często zalegała strychy, różnego rodzaju składziki, dzwonnice i służyła jako środek opałowy na długie zimne wieczory, a nade wszystko była przedmiotem rabunków domokrążców, którzy wyłudzali tego typu dzieła.
W Muzeum prezentowana jest obecnie wystawa czasowa ukazująca pięć obrazów Jacka Malczewskiego, a także pamiątki po ks. Józefie Bąbie - prekursorze muzealnictwa kościelnego na ziemiach polskich, znawcy sztuki, który nawet w wycieraczce potrafił rozpoznać fragment dywanu z XVI/XVII wieku. Beata Malec-Suwara /Foto GośćO tym, z jak pozytywnym odzewem spotkała się wówczas inicjatywa ks. Józefa Bąby na stworzenie muzeum sztuki kościelnej, świadczy choćby jego zapis z pamiętnika, gdzie zanotował, że od księży z diecezji „od razu popłynęły wpłaty i zabytki jak z rogu obfitości”. Sam miał przy tym niezwykły zmysł artystyczny i historyczny. Można się o tym przekonać na prezentowanej obecnie w Muzeum Diecezjalnym czasowej wystawie ukazującej pięć obrazów Jacka Malczewskiego, a także pamiątki po ks. Józefie Bąbie. Pod jego portretem znajduje się m.in. fragment dywanu z XVI/XVII wieku. Kiedy ks. Bąba go znalazł, służył jako wycieraczka przed wejściem do domu. Dziś owa wycieraczka to eksponat jeden z dwóch takich w Polsce wypożyczany na wystawy, m.in. do Istambułu w 2000 roku. Podobna tkanina znajduje się jedynie w katedrze w Pelplinie, gdzie służy jako antepedium.
Ciąg dalszy nastąpi
Niezwykle ciekawy wykład wygłosił także dr hab. Leszek Hońdo - „Tarnów na szlaku nazistowskich grabieży dzieł sztuki”. O tym będzie można przeczytać w jednym z najbliższych numerów tarnowskiej edycji papierowego wydania „Gościa Niedzielnego”. Wieczór zakończył koncert na stuletnim fortepianie i skrzypcach rodzeństwa Janasów z Więckowic oraz promocja wydania „Wiadomości Tarnowskich” w całości poświęconego najstarszemu muzeum diecezjalnemu w Polsce.
Ks. Piotr Pasek zapowiedział, że świętowanie 135-lecia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie przedłuży się do przyszłego roku, kiedy to przypadnie 500-lecie istnienia najstarszej kamienicy Tarnowa - Domu Mikołajowskich, w którym muzeum się znajduje. Beata Malec-Suwara /Foto GośćPonadto dyrektor placówki ks. Piotr Pasek zapowiedział, że świętowanie 135-lecia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie przedłuży się do przyszłego roku, kiedy to przypadnie 500-lecie istnienia najstarszej kamienicy Tarnowa - Domu Mikołajowskich, w którym muzeum się znajduje.