Siostry służebniczki dębickie mają pomysł, jak to zrobić. Mają też dobrze przygotowany przewodnik.
Jest nim bł. Edmund Bojanowski, założyciel zgromadzenia sióstr służebniczek, który pozostawił po sobie wiele pism, takich jak dzienniki, korespondencje i notatki. Są wśród nich wiersze, opowiadania, przysłowia, piosenki, które służyły siostrom w ich pracy wychowawczej i nie straciły na aktualności. Kilka lat temu ks. prof. Andrzej Kiciński z KUL zachęcił siostry, żeby przejrzały pisma założyciela i tak połączyły je z przekazem wiary, żeby powstał z tego atrakcyjny katechizm, który będzie służył rodzicom w domowej katechezie z dziećmi.
„Katechizm według bł. Edmunda Bojanowskiego” nie jest jednak kolejnym podręcznikiem szkolnym. Bogato ilustrowany, ma przejrzysty układ, który pomoże rodzicom w ewangelizacji swoich dzieci. - Każda z domowych lekcji zawiera proste opowiadanie z ilustracją, pojawiają się pytania, jakie można sobie postawić po jego przeczytaniu i po obejrzeniu ilustracji. Przykład z życia podprowadza dalej ku konkretnemu fragmentowi Pisma św. oraz słowom z dzieł bł. Edmunda Bojanowskiego. Na końcu zapraszamy rodziców i dzieci do wspólnej modlitwy. Rodzice korzystający ze smartfonów mogą zeskanować umieszczony przy każdej domowej katechezie kod i dzięki temu odsłuchać opowiadania nagrane przez aktorów lubelskich teatrów, są też piosenki - mówi s. Agata Kołek, katechetka w parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnowie.
Książka ma jeszcze jeden cel. - Chodzi o integralne wychowanie dzieci, które wspomaga wszechstronny ich rozwój we wszystkich sferach życia: fizycznej, umysłowej, emocjonalnej, społecznej, moralnej i duchowej. Jeśli którąś z nich pominiemy w wychowaniu, będzie ono niepełne i nie da dziecku w późniejszym czasie umiejętności pokonywania przeciwności życia, odróżniania dobra od zła, mądrości życiowej, budowania właściwych relacji społecznych i tej najważniejszej, z Bogiem. Chodzi o to, by w procesie wychowawczym pomóc dzieciom w osiągnięciu dojrzałości ludzkiej i chrześcijańskiej - dodaje s. Barbara Mądro, która razem z s. Agatą i innymi siostrami uczestniczyły w przygotowaniu katechizmu.
Można go zdobyć m.in. w księgarniach diecezjalnego wydawnictwa Biblos. Więcej o książce w nowym numerze "Gościa Tarnowskiego".