Tarnowska fundacja została uhonorowana Nagrodą Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II "Veritatis Splendor".
W Krakowie 13 listopada podczas specjalnej gali Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II „Veritatis Splendor” otrzymała tarnowska fundacja Kromka Chleba. Kapituła doceniła również fundację "Pomnik - Hospicjum miastu Oświęcim" oraz Arcybractwo Miłosierdzia pw. Bogurodzicy Najświętszej Panny Maryi Bolesnej z Krakowa.
Kromka Chleba została uhonorowana za swoje dokonania w ciągu 20 lat działalności na rzecz osób bezdomnych, chorych, uzależnionych i ludzi starszych.
Nagrodę podczas gali odebrała założycielka i prezes Fundacji Kromka Chleba Anna Czech. - Jesteśmy bardzo wdzięczni, że nasz trud dostrzegła kapituła, że w blasku prawdy została dostrzeżona nasza praca - mówi pani Anna.
Należący do kapituły ks. Sebastian Kozyra, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, podkreśla, że Kromka Chleba otrzymuje nagrodę za pracę, trud i poświęcenie dla drugiego człowieka. - Ta nagroda jest najpiękniejszym docenieniem waszej działalności. I życzę, aby św. Jan Paweł II ciągle was motywował do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Bo nikt z nas nie wie, czy kiedyś tej pomocy nie będzie potrzebował - mówił podczas gali ks. Kozyra.
Fundacja Kromka Chleba 20 lat temu zaczęła od działań na rzecz osób w kryzysie bezdomności. Urządziła w Tarnowie na dworcu PKP łazienkę dla osób bezdomnych. Kolejną inicjatywą fundacji był pierwszy w Tarnowie Uniwersytet Trzeciego Wieku, stworzony z myślą o osobach samotnych, które żyją w izolacji, a dzięki zajęciom wróciły do aktywności i nauki.
Zupa wielkanocna i spotkania wigilijne oraz świąteczne paczki żywnościowe dla bezdomnych to kolejna inicjatywa charytatywna. Od 2005 roku Fundacja Kromka Chleba wspiera także Wspólnotę Cenacolo, która pod Tarnowem prowadzi dom dla osób z uzależnieniami. Trafiają tam młodzi ludzie, którzy podjęli walkę z nałogiem.
Największym ostatnim projektem Fundacji jest stworzenie w Tarnowie nowoczesnego stacjonarnego hospicjum Via Spei, miejsca dla tych, którzy odchodzą i pod koniec życia potrzebują specjalistycznej opieki i troski.