W Mielcu odbyło się II Forum Academicum dla licealistów. By mierzyli wysoko i byli najlepsi.
Inicjatorem Forum Academicum „Język a kultura”, którego druga edycja odbyła się 16 listopada w sali królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu, jest dr Marek Paduch - anglista w mieleckim I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego. To do licealistów tej szkoły jest ono głównie kierowane, a organizowane na akademickim poziomie i pod patronatem rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Rok wcześniej podczas Forum Academicum dyskutowano o papieżu Polaku - św. Janie Pawle II. To jego życie dr Marek Paduch nazwał encykliką o miłości - do Boga, do drugiego człowieka, do narodu, otaczającej natury. - Temat dzisiejszych rozważań mógł zatem być tylko jeden - miłość. Miłość jako uczucie, emocja, ale także jako największa cnota, akt woli. Miłość jako najpiękniejszy temat, jaki można poruszyć - tłumaczył, zapraszając zgromadzonych na intelektualną ucztę o miłości, akcentującą jej blaski i potęgę.
Forum poprowadził m.in. Marek Paduch - inicjator tego wydarzenia. Beata Malec-Suwara /Foto Gość- Głównym celem naszego forum jest pielęgnowanie języka, kultury i myśli w eksplikacjach najbardziej uniwersalnych pojęć we współczesnych eksploracjach, badaniach akademickich. Pragniemy również szczególnie podkreślić znaczenie wiedzy jako niewątpliwej wartości w niełatwej współczesnej postmodernistycznej współczesności. Mimo wszystko - per aspera ad astra - przez trudy do gwiazd - mówił inicjator forum.
Prelegentami II Forum Academicum byli prof. Kazimierz Ożóg (z lewej) i ks. dr Adam Kumorek (drugi z prawej). Wzięli w nim udział także kapłani z mieleckiej bazyliki na czele z prepozytem mieleckiej kapituły ks. prał. Januszem Kłęczkiem. Beata Malec-Suwara /Foto GośćGłównym prelegentem mieleckiego Forum Academicum był prof. Kazimierz Ożóg z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który przedstawił temat rozumienia miłości w kulturze polskiej. Z kolei o mocy miłości, o tym, jak kochać siebie i innych, mówił ks. dr Adam Kumorek - ojciec duchowny tarnowskiego seminarium i wykładowca Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Preludium do rozważań stał się koncert młodzieżowego chóru szkolnego I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu pod batutą Macieja Fijałkowskiego.