Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wilkowisku ma 100 lat. Parafia uroczyście świętowała ten jubileusz.
W Wilkowisku od piątku 24 do niedzieli 26 listopada trwały uroczystości jubileuszowe związane ze 100-leciem kościoła parafialnego. Najważniejszym wydarzeniem jubileuszu była Msza św. odpustowa w niedzielę 26 listopada, której przewodniczył bp Artur Ważny.
– Święci są po to, żeby na nich patrzeć, inspirować się nimi i naśladować ich. Patrząc na św. Katarzynę, przedstawioną na obrazie w głównym ołtarzu, możemy zauważyć, że artysta przedstawił jej oblicze wpatrzone w niebo, kontemplujące Boga. Kontemplacja to uważne wpatrywanie się w Niego, ale i takie życie, jakby przez cały czas przebywało się w świątyni. Nie chodzi tutaj jednak o przybieranie odpowiednich min i postaw, ale o otwarcie się na Bożą obecność przez modlitwę, słuchanie słowa Bożego, składanie ofiary i dawanie świadectwa – mówił bp Ważny, wyjaśniając po kolei poszczególne atrybuty towarzyszące św. Katarzynie.
Obraz św. Katarzyny w ołtarzu głównym.- Palma męczeństwa, którą trzyma Katarzyna, jest znakiem cierpienia, ale takiego, które wypływa z miłości. Jest bowiem taka miłość, która boli, ponieważ człowiek oddaje siebie całkowicie Bogu, do końca. Katarzyna mówi nam, abyśmy nie bali się tak kochać, ponieważ Jezus pokazał nam, jak to robić. Miecz w ręce waszej patronki jest symbolem słowa Bożego, które przenika całego człowieka, ocenia go, ale i daje mądrość. Św. Katarzyna słuchała słowa Bożego i dzięki temu zdobyła prawdziwą mądrość. Przyjmujemy ten dar podczas Mszy św., słuchając słowa Bożego i zgadzając się, by ono nas przenikało i uczyło, jak mamy postępować. Koło u stóp św. Katarzyny to znak jej męczeńskiej ofiary, a zarazem poświadczenie jej wierności Bogu do końca. Kolejnym symbolem jest korona na głowie świętej. Człowiek święty jest chwałą Boga, obrazem i podobieństwem, jakiego On pragnie. Tak przedstawiona św. Katarzyna zdaje się nam mówić, abyśmy w swoim codziennym życiu przyznawali się do Boga, żeby było widać, że jesteśmy wierzącymi ludźmi, że jesteśmy świątyniami Boga. Św. Katarzyna ma 1700 lat i jak wygląda! Świętość jest kosmetykiem, który czyni ją wiecznie młodą - mówił bp Ważny.
Dzieczynki z DSM przyniosły w darze ołtarza "Serce św. Katarzyny".Po Mszy św. biskup poprowadził procesję eucharystyczną wokół kościoła. Uczestnicy sumy mogli ze sobą zabrać do domów „Serca św. Katarzyny” oraz pamiątkowe smycze do kluczy.
W procesji niesiono figurę patronki kościoła i parafii.Obecny, trzeci w historii parafii, kościół został zbudowany w latach 1917–1923. Poprzedni z 1521 roku spłonął w 1916 roku. Na jego wzór parafianie odbudowali świątynię, która została oddana do kultu 100 lat temu.
Więcej o jubileuszu kościoła i parafii przeczytacie w nr 49 „Gościa Tarnowskiego”, który ukaże się 10 grudnia.