Nowy numer 09/2024 Archiwum

Zakończenie V Synodu Diecezji Tarnowskiej

Odbędzie się 2 grudnia w tarnowskiej katedrze. Nazajutrz we wszystkich kościołach i kaplicach diecezjanie będą dziękować za dzieło synodu.

W sobotę 2 grudnia o godz. 10 procesyjnym wejściem do katedry tarnowskiej zostanie otworzona IX Sesja Plenarna V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Podczas tej ostatniej uroczystej sesji, która będzie zwieńczeniem trwających od pięciu lat prac synodalnych, biskup tarnowski Andrzej Jeż podpisze statuty synodalne, które po promulgacji (z łac. obwieszczenie - przyp. red.) staną się obowiązującym prawem diecezjalnym.

Po zakończeniu uroczystej sesji plenarnej zamykającej V SDT, w katedrze będzie sprawowana Msza Święta dziękczynna pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Warto przypomnieć, że to właśnie arcybiskup Jędraszewski przewodniczył również w dniu 21 kwietnia 2018 r. Mszy Świętej na otwarcie V Synodu.

Na ostatniej sesji synodalnej zgromadzą się członkowie V Synodu, którego gremium tworzą duchowni i wierni świeccy reprezentujący całą diecezję tarnowską. W wydarzeniu tym mogą wziąć udział także inni diecezjanie, którzy ze względów organizacyjnych proszeni są o zgłoszenie swojej obecności poprzez elektroniczny kwestionariusz zamieszczony na stronie internetowej diecezji tarnowskiej.

Na uroczystość zamknięcia V Synodu zostali zaproszeni: nuncjusz apostolski w Polsce, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, biskupi z metropolii krakowskiej oraz biskupi wywodzący się z diecezji tarnowskiej.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż w specjalnym komunikacie skierowanym do diecezjan, złożył serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w dzieło V Synodu. „Dziękuję za modlitwę w parafiach podczas »Niedziel Synodalnych« i w ramach grup i stowarzyszeń katolickich, a także za indywidualne wsparcie modlitewne. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali w Parafialnych Zespołach Synodalnych. Owoce tej pracy stanowiły istotny wkład w przygotowanie statutów synodalnych, ażeby jak najlepiej odpowiadały one na wyzwania współczesności” – pisze biskup Andrzej Jeż w swoim Komunikacie.

W dzień po zakończeniu V Synodu, tj. w niedzielę 3 grudnia br., w całej diecezji będzie miało miejsce dziękczynienie za dzieło Synodu. We wszystkich kościołach i kaplicach, po każdej Mszy Świętej, będzie odbywać się adoracja Najświętszego Sakramentu, jako wyraz dziękczynienia za V Synod.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy