Z tej okazji odbyła się promocja monografii wsi. Świętować ten jubileusz będą tam przez cały rok. W czerwcu na bogato. Okazji jest więcej.
Autorem „Monografii wsi Mystków 1324-
- Ta publikacja to duża rzecz i kawał naszej historii. Super sprawa. Przeczytałem ją od dechy do dechy. Jest w niej masa ciekawostek, bo pan Połomski wynalazł wiele informacji w archiwum sądeckim, był we Lwowie, korzystał z austriackich akt sądowych - mówi Stanisław Poręba, sołtys Mystkowa.
Historyk nie ukrywał, że nie ma kompletnie żadnych związków z Mystkowem. - Może byłem tutaj trzy razy w życiu, zanim rozpocząłem pracę nad książką, ale nie ukrywam też, że od prawie trzech lat Mystków codziennie jest obecny w moim życiu, po kilka stron, po kilka biogramów, rozmowy, spotkania, wizyty w kościele i odwiedziny tutejszego cmentarza - wyliczał.
- Macie państwo niesamowicie bogatą historię, ale też dobrze udokumentowaną. Nie każda wieś może się takimi źródłami poszczycić znajdującymi się w archiwach na całym świecie, począwszy od Wiednia czy Lwowa aż po Nowy Jork, bo znajdziemy w tej publikacji także artykuł dotyczący emigracji mystkowian za wielką wodę, jak wtedy mówiono. Wszystko o Mystkowie zachowało się do dzisiaj. Zapewne jest tego jeszcze więcej - mówił.
Wieczór dopełnił występ miejscowego zespołu Mali Mystkowianie świętującego w tym roku 40-lecie działalności. Beata Malec-Suwara /Foto Gość O tym, jak to w Mystkowie było z gazyfikacją wsi, co nieco opowiadała podczas wczorajszego wieczoru także miejscowa gawędziarka Anna Góra. Beata Malec-Suwara /Foto GośćKsiążka Połomskiego opowiada o początkach wsi sięgających średniowiecza, przywraca pamięć, przywołuje ważne i przełomowe daty, postaci, uroczystości, wydarzenia, fakty. Opowiada ciekawostki o jej mieszkańcach, także Łemkach i Żydach, którzy tu żyli, ale też pozwala zobaczyć, jacy mystkowianie są.
O tym, a także innej okazji do hucznego świętowania jubileuszu, jaki planowany jest tu w czerwcu, będzie można przeczytać w jednym z najbliższych numerów tarnowskiej edycji papierowego wydania Gościa Niedzielnego. Zainteresowanych zapraszamy także na kolejne spotkanie z autorem monografii Mystkowa, które odbędzie się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Nowym Sączu 16 stycznia o 17.00.