Nowy numer 17/2024 Archiwum

Od łez do łaski

W Piwnicznej-Zdroju realizowany jest jedyny w Polsce program duchowego i psychologicznego wsparcia osób, które doznały przemocy. Najbliższy termin w lutym.

Program „Od łez do łaski” to forma duchowego i psychologicznego wsparcia dla osób, które doznały przemocy seksualnej, fizycznej, emocjonalnej lub duchowej w dzieciństwie, w okresie dojrzewania lub w dorosłości, w tym ofiarom gwałtu lub wykorzystywania ze strony osób duchownych. W minionym roku odbyło się kilka jego edycji w Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowym Sióstr Miłosierdzia w Piwnicznej-Zdroju. To jedyne w Polsce miejsce, gdzie ten program jest realizowany.

Program „Od łez do łaski” powstał na bazie rekolekcji „Grief to Grace” opracowanych przez Theresę Burke, amerykańską psycholog, eksperta w leczeniu traumy, autorki m.in. „Winnicy Racheli” - rekolekcji dla osób z traumą poaborcyjną. Trwa pięć pełnych dni, które pozwalają wyjść z cienia traumy i rozpocząć nowe życie. Naprawdę jest to możliwe.

Przekonany jest o tym ks. Łukasz Niepsuj, jeden z prowadzących program. - Zwykle uczestniczą w nim osoby, które nieraz traktują go jak ostatnią deskę ratunku dla samych siebie i noszą w sobie ciężar zranienia nieraz od wielu wielu lat, a teraz przyszedł w ich życiu taki moment, gdy chcą to brzemię zrzucić z siebie, oddać to wszystko. Na początku, w pierwszym dniu rekolekcji, widzimy, jak każdy się siebie boi, trudno mu się otworzyć, odkryć przed innymi swoje najbardziej bolesne doświadczenia. Z każdym dniem, stopniowo uczestnicy pokazują swój ból i coraz bardziej wchodzą w proces uzdrowienia, w którym cierpienie i gniew tracą swoją moc - tłumaczy.

- Oczywiście wiele zależy od otwarcia się uczestnika na Bożą łaskę, a więc im bardziej zranieni się otwierają, tym bardziej łaska w nich działa. To zaskakuje nas samych, kiedy patrzymy, jak te osoby wychodzą z cienia traumy, jak każdy dzień rekolekcji budzi w nich życie, a ich twarze i oczy wypełniają się światłem. Pod koniec są to już zupełnie inni ludzie - dodaje.

Uważa, że w programie cenne jest również to, że osoba zraniona przepracowuje swoje traumatyczne doświadczenie w grupie, razem z innymi. W ten sposób wszyscy stają się dla siebie nawzajem swoistymi terapeutami. W atmosferze bezpieczeństwa i poufności każda z osób może zrzucić ciężar wstydu i tajemnicy. Program tego doświadczenia z ich pamięci nie wymaże, ale jest narzędziem, które pomoże im sobie z nim radzić. Dlatego po zakończonych rekolekcjach uczestnicy utrzymują nadal ze sobą kontakt po to, by sami byli wparciem dla siebie. Nikt tak nie zrozumie drugiego, jak ten, kto doświadczył podobnych zranień. Oczywiście każdy może też liczyć na pomoc prowadzących.

Najbliższy termin „Od łez do łaski” to 6-11 lutego, a kolejny 25-30 czerwca. Szczegółowe informacje można uzyskać oraz dokonać zapisu, dzwoniąc na numer telefonu podany na poniższym plakacie.

Od łez do łaski   Plakat. materiały organizatora
« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy