Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej "Biblos" przygotowało dwie nowości na Wielki Post.
Pierwsza propozycja to „Droga dla grzeszników i świętych”, czyli rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa bp. Artura Ważnego i Magdaleny Figas.
- To książka, która łączy w sobie chęć poszukiwania czułego Kościoła - słuchającego, niewykluczającego, przytulającego każdego, kto chce w nim uczestniczyć z przesłaniem, jakie dzisiaj może dać nam męczeństwo rodziny Ulmów. Będącej znakiem przyjaźni społecznej i propagowaniem kultury braterstwa, w której „inny” nie jest dla nas zagrożeniem, ale bratem z sąsiedztwa. Ich czuła decyzja wobec braci jest fundamentem budowania czułego Kościoła, który pochyla się nad wykluczonymi i nie boi się wyjścia na peryferie ludzkiej samotności - wyjaśnia Magdalena Figas.
„Droga dla grzeszników i świętych”, czyli rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa bp. Artura Ważnego i Magdaleny Figas to książka, która łączy w sobie chęć poszukiwania czułego Kościoła – słuchającego, niewykluczającego, przytulającego każdego, kto chce w nim uczestniczyć materiał prasowyTeksty bp. Ważnego i M. Figas stają się zatem pomocą w odkrywaniu drogi, którą wszyscy razem idziemy - nie jako hierarchiczne społeczeństwo, ale społeczeństwo braci idących obok siebie. Wszyscy bowiem jesteśmy dziećmi jednego Boga i zdecydowanie więcej nas łączy niż dzieli. To przesłanie obu tekstów, które mogą stać się okazją do głębszego przeżycia okresu Wielkiego Postu.
Kolejną propozycją, jaka ukazała się nakładem wydawnictwa „Biblos” na Wielki Post, jest książka "Mąż boleści oswojony z cierpieniem" pod redakcją Piotra Sarleja. To rozważania Drogi Krzyżowej będące efektem współpracy z kolei pięciu mężczyzn w różnym wieku, o innych charakterach, wrażliwości, życiowym doświadczeniu, ale właśnie te różnice sprawiają, że każdy mężczyzna może odnaleźć w tej pozycji coś dla siebie, coś swojego, coś, co bardziej przemówi do jego serca.
"Mąż boleści oswojony z cierpieniem" pod redakcją Piotra Sarleja to z kolei rozważania Drogi Krzyżowej będące efektem współpracy z kolei pięciu mężczyzn w różnym wieku, o innych charakterach, wrażliwości, życiowym doświadczeniu. materiał prasowy- Rozważania te to przegląd obecnej, zastanej sytuacji oraz swego rodzaju instrukcja, jak pokonać drogę życia najeżoną przeszkodami, trudnościami, potem, łzami i krwią, bez przerwy kierując się miłością i nie tracąc z pola widzenia instruktora miłości, jakim jest Jezus. Użyłem słowa „instrukcja”, ale nie jest to jednak gotowy przepis do zastosowania, a raczej kilka propozycji formuł, które wypełnione treścią życia konkretnego mężczyzny, przy współpracy z łaską Bożą sami rozważający ułożą i odkryją gotowy, dedykowany sobie plan na pokonanie swojej drogi - tłumaczy Piotr Sarlej.
Przekonuje, że choć rozważania Drogi Krzyżowej napisali mężczyźni dla mężczyzn, to jednak cenna może być również dla kobiet, które chcą lepiej zrozumieć wybranków swojego serca, a przeżywane wspólnie, pozwolą bardziej się do siebie zbliżyć.
- Ponadto zróżnicowana długość poszczególnych rozważań powoduje, że omawiana pozycja będzie dobra zarówno do wspólnotowych rozważań, jak też dla osób, które chcą więcej pracować z sercem niż z tekstem, dokładniej zrozumieć siebie. Ta książka powstała dla ludzi odważnych. Dla ludzi, którzy nie będą się bali siebie, którzy odważą się stanąć w prawdzie, bo taki jest przede wszystkim jej zamysł - mówi P. Sarlej.