Nowy numer 15/2024 Archiwum

Jałmużna wielkopostna to także czas poświęcony drugiemu

W dzisiejszą niedzielę w kościołach i kaplicach diecezji tarnowskiej ruszyło Wielkopostne Dzieło Caritas na pomoc ludziom chorym i starszym.

Caritas Diecezji Tarnowskiej w tym roku przygotowała 54 700 baranków wielkanocnych 34 300 paschalików, które trafiły do wszystkich parafii i od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu rozpoczyna się ich rozprowadzanie w kościołach i kaplicach wśród wiernych. Przy tej okazji składają oni wielkopostną jałmużnę, która jest przeznaczana na pomoc starszym, chorym i osobom z niepełnosprawnościami.

Jak informuje dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Zbigniew Pietruszka, zebrane datki umożliwią zakup leków czy rehabilitację tych osób, ale także są wsparciem dla prowadzonych przez Caritas Diecezji Tarnowskiej placówek - dwóch Domów Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej i Tarnowie, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Grybowie, Hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej, Stacji Opieki w Tarnowie, Schroniska dla Osób Bezdomnych w Tarnowie, gdzie także przebywają głównie ludzie starsi i chorzy, oraz działającego od ponad 100 lat Domu dla Seniorów w Tarnowie.

Caritas Diecezji Tarnowskiej przygotowała również 20 500 tekturowych skarbonek, które są rozdawane na początku Wielkiego Postu dzieciom. Przez cały ten okres rodziny mogą do nich wrzucać drobne datki, które przed świętami przynoszą do kościoła. W ten sposób zebrane pieniądze są przez Parafialne Zespoły Caritas przeznaczane także na pomoc chorym, starszym, potrzebującym.

Ksiądz Zbigniew Pietruszka przypomina, że oprócz tych ogólnodiecezjalnych akcji wiele parafii organizuje własne działania pomocowe na rzecz starszych czy chorych, przygotowując m.in. świąteczne paczki dla potrzebujących. Zachęca, abyśmy wszyscy, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu, stali się jak miłosierny Samarytanin, który potrafił dostrzec, zatrzymać się i pomóc potrzebującemu bratu napotkanemu na swojej drodze. - Dzielmy się z innymi nie tylko materialnym darem, składając ofiarę w ramach jałmużny wielkopostnej, ale także swoim czasem z tymi, którzy naszej obecności potrzebują - zachęca ks. Pietruszka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy