Nowy numer 17/2024 Archiwum

Cudze chwalicie, swego nie znacie przejdź do galerii

Momenty, które chcemy zachować w naszym umyśle, przed naszymi oczyma i w naszym sercu.

Myśli. Wciąż kłębią się w głowie. Zajmują się różnymi sprawami: nauką, obowiązkami domowymi, pracą, młodszym rodzeństwem, internetem. Ale wśród tego natłoku wyróżnia się jedna, chyba wyjątkowa myśl, z pozoru mało ważna - odpoczynek. A przecież jest to nieodłączna część naszego życia. Każdy w tym zabieganym świecie pragnie chwili wytchnienia i oderwania myśli od rzeczy, które na co dzień zajmują sporo miejsca w naszej głowie.

Chyba często zdarza się, że w jakimś momencie całodziennej aktywności, być może nawet po bardzo wyczerpującym dniu, rozmyślamy o pragnieniu przeniesienia się w jakieś piękne miejsce, które pozwoliłoby oderwać myśli od rzeczywistości i dało ponieść się ciszy i spokojowi.

 Często ludzie, wybierając miejsce do odpoczynku, myślą: „Jedźmy do Włoch, przecież to taki piękny kraj, pełen słońca i drzewek oliwnych”, albo mówią: „Wybierzmy się do Paryża - miasta miłości i możliwości podziwiania dzieł wielkich artystów". Człowiek szuka daleko.... Po co? Czemu nikt nie wspomni o naszej pięknej ojczyźnie, która pragnie naszej uwagi, ponieważ kryje w sobie zakamarki, które mogą wywołać uśmiech na zmęczonej twarzy, wyciszyć emocje, być może przywołać wspomnienia... Spójrz na te zdjęcia (1 - 6). Czy te widoki nie zapierają tchu w piersiach? Nasza Polska przez cały rok jest przygotowana na to, aby pokazywać nam piękne krajobrazy i fantastyczne miejsca, które będą idealnym sposobem na odpoczynek.

Podróżujmy po naszej niesamowitej Polsce, ponieważ cudze chwalimy, a swego nie znamy. Może warto się przekonać, że nie zawsze muszą być luksusowe hotele, leżaki, palmy przy basenie, aby zaznać szczęścia. Może do odpoczynku wystarczy nam połączenie więzi z tym, co stworzyła natura - bez wymysłów i ludzkich zachcianek. Podziwiajmy to, co dała nam przyroda, bo z biegiem czasu przez nieostrożność ludzi (duże produkowanie śmieci, wycinanie lasów i pozbywanie się naturalnych przestrzeni na powstawanie mało ważnych sektorów tj. hotele, aquaparki, centra handlowe) może zabraknąć miejsc stworzonych przez matkę naturę.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie" - ile prawdy i mądrości kryje w sobie to popularne powiedzenie. Wystarczy spojrzeć na tych kilka prostych fotografii, zrobionych podczas górskich wędrówek,. Przedstawiają one nasze piękne góry - z pewnością łatwo je rozpoznać, bo to Tatry, które o każdej porze roku przekonują o swej niezwykłości, majestacie, nawet swego rodzaju potędze (7).  Wystarczy jedno „pstryk” i mamy to..., tak blisko..., na wyciągnięcie ręki...  Właśnie takie widoki - to momenty, które chcemy zachować w naszym umyśle, przed naszymi oczyma i w naszym sercu. Wtedy dociera do nas sens i prawdziwość tytułowego powiedzenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy