W parafii w Dąbrowie Tarnowskiej dziękowano za 15 lat całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu.
Rocznicowe świętowanie rozpoczęło się już w piątek 5 kwietnia godziną świadectw osób, które są wśród adorujących Najświętszy Sakrament. 15-letni czas modlitwy podsumował też proboszcz ks. Stanisław Cyran, podkreślając, że ponad 100 tys. godzin adoracji spędziło przed Panem Jezusem ok. 860 osób. - I nigdy - mówił ks. Cyran - w ciągu tych 15 lat nie brakowało chętnych, by spotkać się z Jezusem.
Kaplica adoracji. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto GośćW tym dniu Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Andrzej Jeż, który po Eucharystii przewodniczył także modlitwie uwielbienia i zawierzenia. Swój czas przed Panem Jezusem mieli też młodzi, dla których zostało przygotowane nabożeństwo Drogi Światła.
W sobotę 6 kwietnia przed południem odbyło się modlitewne spotkanie dzieci z udziałem zespołu Promyczki z Nowego Sącza. Warto podkreślić, że prawie 200 dzieci jest w gronie adorujących, ale spotkanie zostało zorganizowane dla wszystkich chętnych.
Wieczorem Mszy św. przewodniczył abp Wiktor Skworc, który 15 lat temu, jako biskup tarnowski, wprowadził całodobową adorację w Dąbrowie Tarnowskiej. W homilii podkreślił, że modlitwa adoracji uczy eucharystycznego stylu życia, polegającego na dzieleniu się z potrzebującymi, byciem dla innych bezinteresownym darem. - Adoracja jest szkołą komunii z bliźnimi, wszak klęcząc przed Najświętszym Sakramentem, nie możemy nie pamiętać o bliźnich, bo takie zobowiązania niesie udział w Eucharystii. Podobnie i adoracja uczy patrzenia oczami Zbawiciela na braci i siostry. Adorujący adorują niejako zastępczo za tych, którzy nie wierzą i nie dziękują, nie dziękują, bo nie wierzą w Stworzyciela nieba i ziemi i w Jezusa Chrystusa, Jego Syna Jedynego, który obiecał: "A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata" - mówił arcybiskup.
Msza św. dziękczynna. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto GośćKaznodzieja odniósł się do problemu głodu w świecie, a także wojen, m.in. w Strefie Gazy. - Istnieją plany uporania się z głodem w świecie, czym zajmują się wyspecjalizowane organizacje, jak np. FAO, mająca swoją siedzibę Rzymie, gdzie od ponad 2 tys. lat celebruje się Eucharystię. I manifestuje się od zarania chrześcijaństwa program solidarności dla całej ludzkości. To właśnie w czasie Mszy św. ponawiamy gest łamania chleba, uczymy się za przykładem Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego dzielenia chleba tak, aby wystarczyło wszystkim - podkreślał abp Skworc, dodając, że adorujący przybliżają również nadejście nowego nieba i nowej ziemi. - Gdzie będzie trwała wieczna adoracja Boga i będziemy patrzyli na siebie twarzą w Twarz - mówił gość sobotniego wieczoru dziękczynienia.
W tym dniu odbyło się także forum adoracyjne, na które zaproszono prelegentów oraz przedstawicieli parafii, w których odbywa się wieczysta adoracja całodzienna lub całodobowa. Ta ostatnia trwa również w Niskowej i tarnowskiej katedrze.
Ostatnim dniem dziękczynienia była niedziela. Homilie podczas Mszy św. wygłosił ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.