Wszyscy zdali egzamin wyśmienicie. Pobłogosławił ich do pełnienia nowej funkcji w swoich parafiach dziekan dekanatu ks. Wiesław Piotrowski.
Kościół diecezji tarnowskiej jest bogatszy o kolejnych młodych ludzi, którzy chcą służyć przy ołtarzu jako lektorzy. W sobotę 27 kwietnia w bazylice Matki Bożej Bolesnej w Limanowej podczas uroczystej Mszy św. ksiądz dziekan dekanatu limanowskiego ks. prał. Wiesław Piotrowski udzielił błogosławieństwa do pełnienia posługi lektora 78 kandydatom z 9 parafii tego dekanatu:
Mszę św. koncelebrowali proboszczowie i wikariusze z parafii, z których pochodzą lektorzy. W uroczystości wzięli udział także rodzice i bliscy kandydatów. W homilii ks. Wiesław Piotrowski podkreślał wagę przyszłej posługi kandydatów. - Zadaniem każdego lektora jest nie tylko pięknie i poprawne czytanie fragmentów Biblii w czasie nabożeństw, ale także - a może przede wszystkim - dawanie świadectwa na co dzień, że żyje on czytanym słowem Bożym. Lektorzy swoim zachowaniem winni zachęcać innych do życia w zjednoczeniu z Panem Bogiem - zwracał uwagę kapłan.
Do tej wyjątkowej służby kandydaci przygotowywali się podczas specjalnego kursu lektorskiego, który zorganizował ks. Sławomir Szyszka. fot. Jakub TrojanowskiDo tej wyjątkowej służby kandydaci przygotowywali się podczas specjalnego kursu lektorskiego. Organizator kursu, dekanalny opiekun LSO i główny ceremoniarz limanowskiej bazyliki ks. Sławomir Szyszka zadbał, aby każdy chłopiec w ciągu kilku tygodni zdobył wiedzę i umiejętności z zakresu formacji wewnętrznej poprzez szereg nauk dotyczących wiary, modlitwy i pobożności, z formacji biblijnej, aby lektorzy przede wszystkim rozumieli czytania z Pisma Świętego, z formacji liturgicznej, czyli nauki o liturgii i poprawnym w niej posługiwaniu, oraz z formacji fonetycznej, a więc poprawnego czytania, artykułowania słów i akcentowania. Zajęcia w tych czterech modułach prowadzili ks. Sławomir Szyszka, ceremoniarze z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej oraz polonistka Anna Trojanowska.
- Wymagana wiedza i nabyte umiejętności z pewnością pomogą lektorom ze zrozumieniem przekazywać tajemnice słowa Bożego, a znajomość liturgii - w lepszym spełnianiu posługi podczas Eucharystii. Każdy z kandydatów zdał egzamin wyśmienicie, jestem przekonany, że pięknie będą spełniać swoją posługę w rodzinnych parafiach - podkreślał ks. Sławomir.
W uroczystości uczestniczyli także bliscy i rodzina nowych lektorów. fot. Jakub TrojanowskiPo odczytanej Ewangelii duszpasterz służby liturgicznej wezwał imiennie kandydatów, a ci, odpowiadając „jestem”, potwierdzili swoją gotowość do przyjęcia posługi ministranta słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym. Po homilii, poświęceniu alb i cingulum, lektorzy podchodzili do ołtarza. Po modlitwie błogosławieństwa odmówionej przez księdza dziekana każdy z kandydatów, kładąc prawą dłoń na Piśmie Świętym, przyrzekał otaczać szacunkiem Księgę Świętą i wiernie przekazać słowo Boże ku chwale Boga i pożytkowi wiernych.
Nowo promowani lektorzy podziękowali ks. prał. Wiesławowi Piotrowskiemu za modlitwę i błogosławieństwo, wszystkim prowadzącym kurs za twórczy wysiłek, zaś organizatora - ks. Szyszkę uhonorowali gromkimi brawami. Na zakończenie uroczystości każdy lektor otrzymał dyplom ukończenia kursu i prezent - doskonałą lekturę pt. „Święte tajemnice. 12 śledztw w sprawie zagadek chrześcijańskiego świata”.