Światli księża i świeccy o szerokich horyzontach myślenia założyli przed 100 laty w Tarnowie oddział Towarzystwa Tatrzańskiego.
W Tarnowie, w oratorium księży filipinów, odbyła się konferencja naukowa z okazji 100. rocznicy powołania do istnienia tarnowskiego oddziału Towarzystwa Tatrzańskiego. - Powstanie oddziału w 1924 r. wiąże się z aktywnością wielu wybitnych postaci, zasłużonych dla naszego regionu i ojczyzny. Byli między nimi dobrze wykształceni księża, naukowcy, pionierzy taternictwa oraz popularyzatorzy wiedzy o górach i ochronie przyrody - mówi Kinga Buras, prezes oddziału.
Na program konferencji złożył się wykłady prof. Stanisława Hodorowicza, który mówił o roli tarnowskich kapłanów w eksploracji i ochronie Tatr. Dzieje tarnowskiego oddziału TT przybliżył jego wiceprezes Janusz Foszcz.
W spotkaniu uczestniczyli prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny, delegaci towarzystwa z różnych stron Polski, a także amatorzy Tatr i górskich wędrówek. Organizatorzy zaprosili uczestników spotkania na spacer po renesansowym Tarnowie.
Obchody jubileuszu będą też miały górską odsłonę. Członkowie oddziału i goście spotkają się w schronisku na Turbaczu od 22 do 23 czerwca.
Tarnowski oddział Towarzystwa Tatrzańskiego został powołany 8 maja 1924 roku. Członkowie TT aktywnie włączyli się w wytyczanie i znakowanie szlaków, m.in. części Głównego Szlaku Beskidzkiego. Wspólnie z oddziałem z Nowego Sącza rozpoczęto budowę schroniska na Przechybie i Jaworzynie Krynickiej. Prowadzono także aktywną działalność w zakresie ochrony przyrody.
II wojna światowa uniemożliwiła działalność towarzystwa, a w 1950 r. władze komunistyczne je zlikwidowały. Reaktywacja oddziału nastąpiła w 2008 roku.