Nowy numer 20/2024 Archiwum

Stuletni owoc

Światli księża i świeccy o szerokich horyzontach myślenia założyli przed 100 laty w Tarnowie oddział Towarzystwa Tatrzańskiego.

W Tarnowie, w oratorium księży filipinów, odbyła się konferencja naukowa z okazji 100. rocznicy powołania do istnienia tarnowskiego oddziału Towarzystwa Tatrzańskiego. - Powstanie oddziału w 1924 r. wiąże się z aktywnością wielu wybitnych postaci, zasłużonych dla naszego regionu i ojczyzny. Byli między nimi dobrze wykształceni księża, naukowcy, pionierzy taternictwa oraz popularyzatorzy wiedzy o górach i ochronie przyrody - mówi Kinga Buras, prezes oddziału.

Na program konferencji złożył się wykłady prof. Stanisława Hodorowicza, który mówił o roli tarnowskich kapłanów w eksploracji i ochronie Tatr. Dzieje tarnowskiego oddziału TT przybliżył jego wiceprezes Janusz Foszcz.

W spotkaniu uczestniczyli prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny, delegaci towarzystwa z różnych stron Polski, a także amatorzy Tatr i górskich wędrówek. Organizatorzy zaprosili uczestników spotkania na spacer po renesansowym Tarnowie.

Obchody jubileuszu będą też miały górską odsłonę. Członkowie oddziału i goście spotkają się w schronisku na Turbaczu od 22 do 23 czerwca.

Tarnowski oddział Towarzystwa Tatrzańskiego został powołany 8 maja 1924 roku. Członkowie TT aktywnie włączyli się w wytyczanie i znakowanie szlaków, m.in. części Głównego Szlaku Beskidzkiego. Wspólnie z oddziałem z Nowego Sącza rozpoczęto budowę schroniska na Przechybie i Jaworzynie Krynickiej. Prowadzono także aktywną działalność w zakresie ochrony przyrody.

II wojna światowa uniemożliwiła działalność towarzystwa, a w 1950 r. władze komunistyczne je zlikwidowały. Reaktywacja oddziału nastąpiła w 2008 roku.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy