Chorwacja w Brzesku, Brzesko w Chorwacji

"Chorwacja w sercu Jana Pawła II" - pod takim hasłem odbyły się w par. Miłosierdzia Bożego warsztaty edukacyjne.

Wraz z pierwszymi promieniami słońca sala rozpromieniła się uśmiechem i ekscytacją uczestników. Program warsztatów miał na celu przybliżenie młodym ludziom historii i kultury Chorwacji, a także wpływu Jana Pawła II na tamtejszą społeczność.

Po oficjalnym rozpoczęciu, przywitaniu zaproszonych gości i uczestników młodzież miała okazję wysłuchać wykładu dr. Piotra Dudy. Opowiedział on m.in. o bogatej historii Chorwacji, a także całej ziemi bałkańskiej, o pielgrzymkach papieża Jana Pawła II w tamte rejony oraz jaki wpływ miały one na kształtowanie się obecnej kultury chorwackiej. Co ciekawe, Chorwaci do dzisiaj nazywają Jana Pawła II "naš papa" - nasz papież.

Posłuchaj Emilii Nowak:

Emilia Nowak.

Następnym punktem programu była lekcja języka chorwackiego przeprowadzona przez Natalię Szkarłat - absolwentkę studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku: język i kultura Słowian - język chorwacki. Sama Natalia podkreśla, że język bez kultury i historii nie istnieje, więc zanim młodzież przeszła do nauki konkretnych słów i wyrażeń, dowiedziała się nieco o wpływie wyżej wymienionych na kształtowanie się chorwackich zwyczajów i języka.

Posłuchaj Franciszka Podłęckiego:

Franciszek Podłęcki.

Po sporej dawce wiedzy przyszedł czas na występ Katarzyny Gawendy - uczestniczki projektu, która zaśpiewała piosenkę Marko Perkovica Thomsona "Ivane Pawle II" po chorwacku. Młodzież z przyjemnością wysłuchała utworu i nagrodziła wokalistkę gromkimi brawami.

Nauka tańców chorwackich.   Nauka tańców chorwackich.
Archiwum parafii

Zwieńczeniem artystycznej części warsztatów była nauka chorwackiego tańca, którego kroki przybliżyła Agnieszka Góra. Jest ona tancerką krajowej klasy mistrzowskiej w tańcach standardowych - klasy A. Specjalnie dla naszej młodzieży zgłębiła wiedzę również na temat bałkańskich zwyczajów.

Posłuchaj Agnieszki Góry:

Agnieszka Góra.

Okazuje się, że narodowe tańce chorwackie przede wszystkim są tańczone grupowo, np. w jednym wspólnym kole, a nie tak jak u nas w parach. Była to interesująca dawka wiedzy, a zarazem świetna zabawa, co przełożyło się na zaangażowanie i uśmiech na twarzach młodych ludzi, a także opiekunów projektu.

Pita z oliwą.   Pita z oliwą.
Archiwum parafii

Ostatnim punktem dzisiejszych warsztatów była degustacja regionalnej potrawy chorwackiej przygotowanej przez firmę Sasanka. Po intensywnym przedpołudniu pełnym wrażeń wszyscy z przyjemnością próbowali pysznej domowej pity podanej z tradycyjną oliwą oraz warzyw zapiekanych z serem i przyprawami. 

Posłuchaj Klary Gawin:

Klara Gawin.

Dla naszej młodzieży był to intensywny początek wakacji. Teraz pozostaje tylko z niecierpliwością czekać na realizację drugiej części projektu, która będzie odbywać się już na ziemiach bałkańskich podczas sierpniowego wyjazdu edukacyjno-patriotyczno-integracyjnego do Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Patronat honorowy nad projektem objął Marszałek Województwa Małopolskiego.

« 1 »