Rozpoczyna się Wielki Odpust Tuchowski. W tym roku dłuższy i w 120. rocznicę koronacji cudownego obrazu Matki Bożej.
Od blisko 500 lat w Tuchowie czczony jest łaskami słynący obraz Matki Bożej Tuchowskiej. Najważniejszą uroczystością w Jej sanktuarium jest obchodzony co roku Wielki Odpust Tuchowski. W tym roku odbędzie się on od 29 czerwca do 7 lipca pod hasłem: „Maryja obecna w Kościele!”. Dłuższy niż dotąd, bo obejmie aż dwa weekendy.
Program Wielkiego Odpustu Tuchowskiego 2024. arch. sanktuarium w TuchowieInformacje o odpuście można będzie śledzić na stronie internetowej tuchowskiego sanktuarium oraz na fanpage’u na Facebooku. O tym, jak wielkie jest to wydarzenie dla całej diecezji tarnowskiej, świadczy ogromna liczba pielgrzymów, którzy odwiedzają to miejsce w tym okresie. To co roku ok. 100 tys. osób, a wielu z nich przybywa do Tuchowa pieszo.
Popularność tych swoistych rekolekcji w drodze odżywa w diecezji na nowo. Trzy z nich potrwają dwa dni. 29 czerwca do Tuchowa wyruszy po raz drugi sądecka piesza pielgrzymka z Piątkowej, po raz pierwszy brzeska z sanktuarium św. Jakuba i mielecka z kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy - patronki Mielca. Wszystkie dotrą do celu 30 czerwca i spotkają się w czasie Mszy św. o godz. 15, której przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Oczywiście pielgrzymek do Tuchowa jest więcej, a niektóre z nich mają już długą tradycję. Tylko w ubiegłym roku do tuchowskiego sanktuarium w czasie odpustu przybyło 129 zorganizowanych pielgrzymek - pieszych, rowerowych, autokarowych, a brało w nich udział około 5 tysięcy wiernych. To i tak kropla w morzu wszystkich pielgrzymów, których tłumy przybywały na Lipowe Wzgórze do Matki. Łącznie rozdano tu w ciągu tygodnia około 44 tysięcy Komunii św.
Tegoroczny Wielki Odpust Tuchowski będzie wyjątkowy także z tego powodu, że odbywa się w roku 120. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Tuchowskiej, której dokonał bp Leon Wałęga w 1904 roku. Złożył wówczas u stóp ołtarza insygnia władzy biskupiej (mitrę i pastorał) i mówił: „W dniu tym pamiętnym oddałem siebie i Was wszystkich w opiekę Matki Boskiej Tuchowskiej, obrałem Ją za Królową całej diecezji, a wszyscy obecni złożyli Jej ślubowanie na wierność po wsze czasy”.
Pochodzący z Moszczenicy abp Leon Wałęga już od dziecka był związany z tuchowskim sanktuarium, do którego pielgrzymował często. Kiedy został ordynariuszem diecezji, przyszedł do Maryi boso z Tarnowa, modląc się o powołania. Wielokrotnie w gorącej modlitwie błagał Maryję w tuchowskim wizerunku o dobrych i licznych kapłanów. Zawierzenie sprawy powołań Matce Tuchowskiej sprawiło, że z roku na rok wzrastała liczba kandydatów zgłaszających się do seminarium w Tarnowie. Z 49 alumnów ich liczba wzrosła do 150 w momencie jego odejścia z urzędu jako biskupa tarnowskiego.
Posłuchaj zaproszenia na Wielki Odpust Tuchowski:
Zaproszenie na Wielki Odpust Tuchowski 2024