Już erygowano także kolejną w naszej diecezji. Obie są wyraźnym znakiem Bożego prowadzenia.
Erygowanie chorągwi Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II Wielkiego w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu odbyło się 29 czerwca. To 200. chorągiew na świecie, 17. w diecezji tarnowskiej, a 186. w Polsce. Chorągiew nosi wezwanie Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu. Należy do niej pięciu braci, którzy tego dnia złożyli przysięgę, ale już są też kolejni kandydaci z tej parafii, pragnący wstąpić do zakonu. Jej kapelanem jest pasierbiecki kustosz ks. Bogdan Stelmach.
Na tym nie koniec, bo już następnego dnia w niedzielę 30 czerwca w parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego Nowym Rybiu k. Limanowej powstała kolejna chorągiew rycerstwa - 201. na świecie i 18. w tarnowskiej diecezji.
- Tak Matka Boża zakończyła drugą setkę i pokazała, gdzie mamy iść, bo 201. chorągwią jest chorągiew pw. Znalezienia Krzyża Świętego, a więc wskazała nam drogę krzyża, którego trzeba bronić, ale też coraz bardziej musimy liczyć się z krzyżem, takie czasy nastały - mówi Jacek Skoczeń, wielki ceremoniarz zakonu, poruszony tą symboliką i odczytujący w tym Boży znak.
- Na erygowaniu chorągwi w Nowym Rybiu Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. prof. Józef Młyński, socjolog, i mówił o krzyżu, którego mamy bronić. Wpisał się idealnie w tę myśl, a nie uzgadnialiśmy tego. Krzyż także jest znakiem naszego zakonu, naszą nadzieją i chlubą. Duże krzyże mamy na swoich mantullach i mniejsze na swoich pektorałach. Nie wstydzimy się krzyża - podkreśla rycerz Matki Bożej Miłosierdzia z Ostrej Bramy.
Czym jest Zakon Rycerzy św. Jana Pawła, kto do niego może należeć, kto o tym decyduje i co to zmienia, można posłuchać na poniższym filmie. Tak do przystąpienia do zakonu zachęcał w Pasierbcu 2 czerwca Jacek Skoczeń. Miesiąc później erygowano tu chorągiew:
Sanktuarium Pasierbiec - Świadectwo - Wielki Ceremoniarz - Jacek Skoczeń - 2.06.2024