Chodźcie z nami! Naprawdę warto

Dokładnie za miesiąc, 17 sierpnia, wyruszy na Jasną Górę 42. Piesza Pielgrzymka Tarnowska.

O tym, jak będzie wyglądać tegoroczna pielgrzymka, mówił dzisiaj na konferencji prasowej jej dyrektor ks. Paweł Broński. - Zapraszamy wszystkich do udziału w tych wyjątkowych 9-dniowych rekolekcjach w drodze. Chodźcie z nami! Naprawdę warto - zachęcał kilkukrotnie.

Chodźcie z nami! Naprawdę warto   Podczas dzisiejszej konferencji prasowej o tegorocznej pielgrzymce mówił jej dyrektor ks. Paweł Broński (z lewej) i ks. Bogusław Tokarz, odpowiedzialny m.in. za to, by pielgrzymom chleba i herbaty nie brakło. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Przypomniał, że Piesza Pielgrzymka Tarnowska jest młoda jak Kościół, który jest żywy, radosny, nigdy się nie przeterminował i nie przeterminuje. - Pielgrzymka to obraz całego Kościoła. Idą w niej ludzie starsi, mający ponad 80 lat, ale także wiele dzieci. W ubiegłorocznej wzięło udział ponad 700 dzieci idących na Jasną Górę razem z rodzicami. To rodzinne pielgrzymowanie wyróżnia tarnowską pielgrzymkę - mówił ks. Paweł Broński, dodając, że ma ogromny szacunek do rodziców, którzy zabierają na pielgrzymkę swoje pociechy. - Wiemy, jak czasem trudno jest ogarnąć czwórkę dzieci w domu, gdzie każdy ma swoje ulubione potrawy, ubiory i czas realizacji różnych pasji, a na pielgrzymce wszyscy idą w jednej grupie, jedzą tę samą zupę, piją tę samą herbatę, dzielą się tą samą kanapką - zauważył.

To dlatego na tarnowskiej pielgrzymce nie zabraknie wielu atrakcji i niespodzianek dla najmłodszych. Każdego dnia czekać będą ich drobne upominki, konkursy, nagrody. - Na pewno dzieci nie będą się nudzić. Chcemy ich obecność zauważyć, a w ten sposób podziękować także rodzicom za to, że prowadzą je do Chrystusa i realizują Ewangelię - tłumaczył.

Niespodzianek będzie więcej. Przygotowywane są m.in. dla małżonków wędrujących wspólnie do Maryi. Ks. Broński nie chce o nich mówić, by ich nie zdradzać. Powstał także hymn tegorocznej pielgrzymki. Jego premiera odbędzie się po Mszy św. 17 sierpnia na placu Katedralnym.

Co wyjątkowe, okazuje się, że świadectwo tarnowskich pielgrzymów i rodzinna atmosfera przyciągają także osoby spoza naszej diecezji do udziału w Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej. - Coraz częściej otrzymujemy zapytania od takich osób, czy mogliby się przyłączyć. Dzisiaj odebrałem maila od rodziny ze Śląska, która chce iść z nami na Jasną Górę - mówił ks. Paweł Broński.

Wdzięczny jest też kapłanom i siostrom zakonnym pielgrzymującym w grupach, porządkowym, którzy w dwóch turach odbyli w Błoniu specjalne szkolenie, by pielgrzymi bezpiecznie dotarli do celu. Trasa nie zmieni się zbytnio. Piesza Pielgrzymka Tarnowska wyruszy w tym roku na Jasną Górę po raz 42. Dzieli się na 26 grup idących w dwóch częściach, dwoma trasami. Każda grupa ma swojego przewodnika. To oni prowadzą zapisy na pielgrzymkę zwykle w czasie spotkań przedpielgrzymkowych organizowanych na początku sierpnia. Kontakt do przewodników można znaleźć także na Facebooku Pierwszej Pielgrzymki Tarnowskiej.

Pielgrzymka to nie tylko wędrówka, ale też codzienna Eucharystia, nabożeństwa, wspólna modlitwa, śpiew, słuchanie konferencji, poznawanie postaci dnia, apel, który jest podsumowaniem treści, okazją do dziękczynienia za miniony dzień, ale i czasem modlitwy za duchowych pielgrzymów i zmarłych, a szczególnie za wszystkich życzliwych ludzi pielgrzymce tarnowskiej, gospodarzy, którzy ich podejmują, otwierają im swoje domy, dzielą się z posiłkiem czy wodą na trasie.

Rekolekcjonistą tegorocznej pielgrzymki, której przyświeca hasło „Żyję w Kościele”, będzie ks. Tomasz Atłas, wieloletni pielgrzym grupy św. Jacka i czciciel Maryi, były misjonarz w Republice Konga, a przez 10 lat także dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, następnie w 2021 roku powołany do pracy w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w Watykanie.

- „Żyję w Kościele” to hasło, które przypomina nam, że życie jest darem od Pana Boga, wejściem w przestrzeń życia samego Boga, gdzie możemy odkrywać piękno Jego miłości i to, że to ona i Jego miłosierdzie podnosi nas z różnych tarapatów życiowych, daje nadzieję, wlewa miłość w nasze serca, budzi naszą wiarę, która uskrzydla i pomaga pokonać trudy - tłumaczył ks. Paweł Broński.

Najważniejszym momentem każdego dnia jest Eucharystia, która gromadzi pielgrzymów na łamaniu chleba. - To doświadczenie we wspólnocie obecności samego Boga, który przychodzi w słowie, Komunii św., ale też w drugim człowieku. Za każdym razem wzrusza obraz pielgrzymów zmęczonych, ale skupionych na Mszy św., a wieczorami mających siłę jeszcze tańcem i śpiewem wielbić Pana Boga - zauważa kapłan.

Wymowna jest też dla niego nowenna, w czasie której odczytywane są prośby i podziękowania pisane przez pielgrzymów i omadalne przez wszystkich. - Ona pokazuje, jak nieraz skomplikowane są ludzkie losy, sytuacje, w które wkracza Pan Bóg ze swoją łaską i daje ludziom siłę - dodaje ks. Paweł.

Chodźcie z nami! Naprawdę warto   Pielgrzymka wyruszy z Tarnowa w sobotę 17 sierpnia. Na Jasną Górę dotrze w niedzielę 25 sierpnia. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Pielgrzymka jak co roku rozpocznie się 17 sierpnia Mszą św. na pl. Katedralnym o godz. 6.30. W tym roku ten dzień wypada w sobotę. Z kolei dotrze na Jasną Górę w niedzielę 25 sierpnia. Obejmuje zatem dwa weekendy. By wziąć udział w całych 9-dniowych rekolekcjach, wystarczy 5 dni urlopu. Tak nie zdarza się  często, ale nawet jeśli ktoś miałby problem z wygospodarowaniem i tego czasu, sztab pielgrzymki zachęca, by rodziny i znajomi towarzyszyli pielgrzymom choćby w ostatnim dniu wejścia na Jasną Górę, by tam wszyscy wspólnie z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem wzięli udział w Mszy św.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..