Już od najbliższej niedzieli w sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w Przeczycy rozpoczną się uroczystości odpustowe.
Tegoroczny odpust przeżywany jest pod hasłem "Maryjo obecna w Kościele – wstawiaj się za nami". Na niedzielę 11 sierpnia do sanktuarium zostali zaproszeni wszyscy czciciele Matki Bożej Przeczyckiej.
Poniedziałek 12 sierpnia będzie dniem dziękczynienia za zebrane plony. – Wdzięczni za płody roli, podziękujemy również za plon życia naszych bliskich zmarłych w czasie Mszy św. i procesji na cmentarz o godz. 18 – zachęca kustosz sanktuarium ks. Edward Janikowski.
We wtorek intencją ogólną towarzyszącą pielgrzymom będzie modlitwa o powołania i za powołanych do służby Bożej w Kościele. Na godz. 10 do sanktuarium zostali zaproszeni członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza i Dziewczęcej Służby Maryjnej.
W środę przy Matce Bożej zgromadzą się Róże Różańcowe, a wieczorem o godz. 18 Rycerstwo Niepokalanej.
W 83. rocznicę męczeńskiej śmierci założyciela św. Maksymiliana Kolbego RN będzie uczestniczyć we Mszy św., po której będzie adoracja Najświętszego Sakramentu, a następnie Droga Krzyżowa zakończona Apelem Jasnogórskim.
Główna uroczystość odpustowa – jak podkreśla ks. Janikowski – odbędzie się w czwartek 15 sierpnia. Przewodniczący liturgii abp Henryk Nowacki pobłogosławi wieńce żniwne, zioła i kwiaty oraz tradycyjne wiązanki i chleby wypieczone z tegorocznych ziaren. Jest to dziękczynienie za zebrane w tym roku plony.
– W piątek o godz. 7 będziemy modlić się za osoby żyjące na emigracji, natomiast o godz.10 w intencji nauczycieli i wychowawców. Po południu zaś o godz. 18 będzie miała miejsce modlitwa w intencji służb mundurowych pod przewodnictwem bp. Leszka Leszkiewicza – dodaje kustosz.
Sobota 17 sierpnia będzie dniem chorych, seniorów i niepełnosprawnych. Podczas każdej Mszy św. będzie udzielany sakrament chorych.
Przeczyckie uroczystości odpustowe zakończą się w niedzielę 18 sierpnia modlitwą za rodziny oraz błogosławieństwem dzieci i rodziców.
W sanktuarium w Przeczycy czczona jest figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, powstała pod koniec XV wieku. Dokumenty wizytacyjne z końca XVI wieku i późniejsze określają ją jako łaskami słynącą. W 20-leciu międzywojennym podjęto starania o koronację figury, która ostatecznie miała miejsce 15 sierpnia 1925 roku. Zatem za rok minie 100 lat od tego wydarzenia, które na przeczyckim wzgórzu zgromadziło ok. 40 tys. pielgrzymów z diecezji przemyskiej i tarnowskiej. Przeczyca należała bowiem wówczas do diecezji przemyskiej. Ponownej koronacji, po kradzieży starych koron, dokonał kard. Karol Wojtyła w 1975 roku.