Dotychczasowy rektorat św. Maksymiliana Marii Kolbego w Młynnem został ogłoszony parafią, a rektor otrzymał nominację proboszczowską.
Niedziela 11 sierpnia zapisze się w historii Młynnego k. Limanowej jako dzień erygowania w tej miejscowości nowej parafii. Dotychczasowy rektorat św. Maksymiliana Marii Kolbego stał się parafią na mocy dekretu biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.
Uroczyste ogłoszenie dokumentu odbyło się przed sumą odpustową w kościele w Młynnem, odczytano go również w parafii matce w Łososinie Górnej. Bp Jeż mianował też proboszcza nowej parafii, którym został dotychczasowy rektor tej wspólnoty, ks. Stanisław Trela.
Dekret odczytał ks. Andrzej Wanat z Laskowej:
Nowa parafia w Młynnem
Podczas sumy bp Jeż podkreślił, że parafia nie przestaje być centrum życia religijnego wiernych, ale również ma ogromne znaczenie w budowaniu lokalnej wspólnoty mieszkańców.
- Mówiono mi nieraz, że tworzenie nowych parafii nie ma dzisiaj sensu, wszak na Zachodzie zamyka się je, a kościoły sprzedaje. Jesteśmy jednak ludźmi wierzącymi i patrzymy na życie w perspektywie wiary, której nie ogranicza horyzont doczesności. Tworzymy parafie, ponieważ są one rodzinami rodzin, wspólnotami, w których tworzone są silne więzi z Bogiem, ale również z innymi ludźmi, które nie wykluczają, ale łączą wszystkich ze sobą we wspólnym celu, jakim jest życie wieczne - mówił biskup podkreślając również znaczenie parafii dla osób starszych, samotnych, chorych, które znajdują w niej oparcie w swojej trudnej sytuacji życiowej.
Posłuchaj fragmentu homilii:
Parafie są potrzebne!
Po sumie bp Jeż poprowadził procesję eucharystyczną wokół już parafialnego kościoła, na koniec zaś odśpiewano uroczyste Te Deum dziękując za powstanie nowej parafii.
Nowy proboszcz ks. Stanisław Trela podkreśla, że mieszkańcy Młynnego chcieli mieć na początku kościół, by nie dojeżdżać do świątyni w Łososinie Górnej.
W latach 80. XX wieku pojawił się pomysł zbudowania w miejscowości domu katechetycznego. O pozwolenie na jego budowę wystąpił ówczesny proboszcz łososiński ks. Jan Żurek, ale nie podjął się tej inwestycji z uwagi na swój wiek.
Kolejny proboszcz ks. Ryszard Stasik razem z radą parafialną podjął się wykonania planu budowy, ale łącznie z kaplicą. 17 sierpnia 1984 roku bp Władysław Bobowski poświęcił plac budowy, a w następnym roku ruszyły już prace budowlane.
W 1985 roku we wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego bp Piotr Bednarczyk poświęcił i wmurował kamień węgielny, a 11 lipca 1992 roku bp Bobowski konsekrował ołtarz i poświęcił nową świątynię.
Posłuchaj słowa nowego proboszcza o historii rektoratu:
Historia parafii Młynne
Przez 23 lata miała ona swojego opiekuna ks. prał. Stanisława Pietrzaka, który podlegając parafii w Łososinie Górnej, tworzył duszpasterstwo w Młynnem.
- Ludzie chodzili do kościoła nie tylko do Łososiny, ale i Limanowej, Pasierbca… Trzeba było jednoczyć ich wokół kościoła, tworzyć z nich wspólnotę. Cieszę się, że doczekałem chwili, gdy te dążenia wielu osób zostały uwieńczone erygowaniem parafii - mówi ks. Pietrzak, który przyjechał na tegoroczny odpust.
W 2015 roku biskup tarnowski utworzył w Młynnem rektorat, którym opiekował się ks. Franciszek Grądalski do 2021 roku. Kolejnym duszpasterzem został ks. Stanisław Trela i to on został 11 sierpnia 2024 roku pierwszym proboszczem najmłodszej, 466. parafii w diecezji.
Radości z nowej parafii nie ukrywają parafianie. Monika Matras co prawda nie jest rodem z Młynnego, ale ceni sobie to, że tutaj mieszka. - Marzenie o własnej parafii mieliśmy od dawna, dlatego cieszy nas ten piękny, słoneczny dzień, który zapisał się na trwałe w historii naszej wspólnoty - mówi pani Monika. - Myśmy się co prawda już czuli parafią, bo od kilkunastu lat mieliśmy samodzielność jako rektorat, ale chcieliśmy pójść krok dalej - dodaje Paweł Wilczek. Oboje są w radzie parafialnej i podkreślają, że w nowej parafii wytworzyły się już silne więzi, których efektem jest współpraca mieszkańców, ale też działanie w różnych grupach parafialnych. Podczas sumy wyróżniali się szczególnie LSO, DSM i schola dzięcięca.