Za Kościół w Polsce, o nowe powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego oraz za młodzież - w tych intencjach modlił się w Pasierbcu nuncjusz apostolski w Polsce.
Niedziela 25 sierpnia była głównym dniem trwającego od tygodnia odpustu ku czci Matki Bożej Pocieszenia.
Już w sobotę wieczorem i podczas maryjnej Mszy św. o północy pasierbieckie wzgórze wypełniło się tysiącami pielgrzymów, którzy przybyli tu tym bardziej chętnie, że w tym roku pogoda była wyjątkowo sprzyjająca.
Tłumy na odpustowym deptaku. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto GośćNie mniej osób modliło się w sanktuarium już w godzinach porannych. By dotrzeć na parkingi, warto było przyjechać podczas trwających wcześniejszych Mszy św. Po nich było to już bardzo trudne ze względu na tłumy ludzi, które wypełniały wąskie uliczki, obstawione zewsząd odpustowymi kramami.
O parkingi nie musieli się martwić pielgrzymi, którzy na Sumę przybyli pieszo z Limanowej i Bochni. Ta ostatnia grupa wyruszyła już w nocy, żeby dotrzeć na główną Mszę św. tegorocznego odpustu.
Zobacz wejście pielgrzymów:
Piesza pielgrzymka limanowska do PasierbcaPrzewodniczył jej abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce. Zwracając się do uczestników modlitwy w języku polskim, podkreślił, że jak wszyscy, tak i nuncjusz przynosi ze sobą do Pasierbca trzy intencje.
Abp Antonio Guido Filipazzi przewodniczył uroczystej Sumie. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość- Módlcie się razem ze mną za Kościół w Polsce, by zjednoczony wokół Chrystusa był również fundamentem jedności społecznej. Druga intencja dotyczy sprawy powołań kapłańskich i zakonnych, a trzecia - młodych - mówił abp Filipazzi.
Posłuchaj nuncjusza:
Trzy prośby abp. Antonia Guida FilipazziegoJuż po włosku nuncjusz wyjaśnił w homilii istotę tytułu, którym pielgrzymi nazywają Matkę Bożą, czczoną w Jej koronowanym obrazie w Pasierbcu. Hierarcha podkreślił, że Maryja pośredniczy w pocieszaniu ludzi przez Boga. Stwierdził także, że dar Bożego pocieszenia domaga się wzajemności, czyli pocieszania innych.
Na czym polega prawdziwe pocieszenie? Posłuchaj fragmentu homilii:
Prawdziwe pocieszenie - fragment homilii abp. Antonia Guida FilipazziegoW czasie Eucharystii, podczas procesji z darami, nuncjusz pobłogosławił żniwną koronę, wykonaną przez parafian z Młynnego, przyniesioną jako dziękczynienie za tegoroczne plony. Po Mszy św. udzielał także indywidualnego błogosławieństwa dzieciom.
Błogosławieństwo żniwnej korony, wykonanej przez mieszkańców Młynnego. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto GośćMarta i Wojciech Kuchtowie z Makowicy, którzy witali arcybiskupa, podkreślali, że tegoroczny odpust ma wyjątkowy, jubileuszowy charakter, związany z 200. rocznicą poświęcenia kaplicy zbudowanej przez Jana Matrasa, w której umieścił on obraz Matki Bożej. Jan Matras, cudownie ocalony przez Maryję na polu bitwy, ślubował Matce Bożej, że jako wotum zbuduje Jej kaplicę. - Bez J. Matrasa i jego wierności złożonemu ślubowi nie byłoby sanktuarium w Pasierbcu - podkreślali małżonkowie i rodzice. - Pasierbiec to wyjątkowe miejsce, które przybliża ludzi do Boga. My sami jako rodzice staramy się przyprowadzać tutaj dzieci, pokazywać im sanktuarium, modlić się z nimi. Mamy też za co dziękować, ciesząc się trójką dzieci - dodają Marta i Wojciech.
Zobacz, jak witano nuncjusza:
Odpust w Pasierbcu - procesja i powitaniePasierbiec chce uczynić swoim miejscem na ziemi pani Elżbieta ze swoją rodziną. - Mieszkamy w Irlandii, teraz jesteśmy na małych wakacjach i szukamy w Pasierbcu swojego miejsca na ziemi. Ostatnio byliśmy tutaj 10 lat temu. Pasierbiec, sanktuarium maryjne, to niezwykle refleksyjne miejsce, ciepłe, w którym czuję wzruszenie, ale i powagę - mówi pani Elżbieta.
Wielu ludzi odczuwa też wdzięczność, o czym przekonuje Teresa Dudziak, spisująca intencje mszalne. - Jest bardzo wiele podziękowań za udane operacje, ale też są świadectwa cudów - mówi pani Teresa, która przez wiele lat była przewodniczką w sanktuarium.
Odpust w Pasierbcu był także okazją do wdzięczności za koronację obrazu Matki Bożej, która miała miejsce 31 lat temu, a także ukazania się pierwszego numeru "Gościa Tarnowskiego", wydanego z okazji tego historycznego wydarzenia.