Na Jasną Górę pieszo dotarło ponad 7 tys. tarnowskich pielgrzymów. Kolejne tysiące osób z naszej diecezji przybyło pokłonić się Matce Bożej 25 sierpnia autokarami i samochodami.
W tegorocznej 42. Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej na Jasną Górę uczestniczyło ponad 7 tys. pielgrzymów. Dziewięciodniowe rekolekcje w drodze, inspirowane hasłem „Żyję w Kościele”, przyciągnęły wielu młodych oraz rodziców z dziećmi. Najliczniejsze grupy to 19, 23 i 25. Dziewięć osób dotarło przed tron Maryi z tarnowską pielgrzymką po raz 42.
Najstarsza pątniczka Maria Korzeń z Ropy pielgrzymowała w grupie 14 po raz 36. na wózku napędzanym siłą swoich rąk. - Dla wszystkich cierpiących i chorych jest przykładem, że nie warto się poddawać, bo nawet tak ciężki krzyż jak fakt, że nie masz nóg, nie powstrzyma cię, aby iść do Jezusa i Maryi - zauważa ks. Paweł Broński, dyrektor PPT.
W tarnowskiej pielgrzymce uczestniczyli także nowożeńcy, m.in. w grupie 3 i 5. Weronika i Mikołaj Kulakowie z grupy 5 poznali się na Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej sześć lat temu. Co roku biorą udział w 9-dniowych rekolekcjach w drodze. - Nie mogło nas i tym razem zabraknąć. Szliśmy podziękować za nasze małżeństwo, zawierzyć je Matce i prosić o dalsze błogosławieństwo dla nas. Na Jasnej Górze czujemy się jak u Mamy, dlatego też miesiąc temu też tutaj byliśmy - mówią nowożeńcy.
Statystyki poszczególnych grup i ich wejście na Jasną Górę, można zobaczyć na filmach zamieszczonych według kolejności wejścia:
PPT 2024: Wejście na Jasną Górę grup 9-19Zobacz także galerię zdjęć:
- Na Jasnej Górze spełniają się i spełniły się marzenia wszystkich tych, którzy przez dziewięć dni rekolekcji w drodze zastanawiali się nad hasłem „Żyję w Kościele”. Ono uświadamia nam, że żyjemy w Kościele, bo Chrystus w nim żyje, bo umarł i zmartwychwstał dla nas i przez Kościół udziela nam obficie swoich łask i błogosławieństwa. Tu, u stóp Matki Najświętszej, jest punkt kulminacyjny tych rekolekcji. Z radością stajemy w tym świętym miejscu, które dla nas, Polaków, jest Kaną Galilejską. Tu - jak mówił św. Jana Paweł II - czujemy się wolni. Tu człowiek odkrywa piękno swojego chrześcijaństwa, swojego człowieczeństwa. Pielgrzymka to życie, a życie to pielgrzymka - uważa ks. Paweł Broński, który już dziś zaprasza na przyszłoroczną pielgrzymkę.
- To obraz pięknego Kościoła, rozmodlonych ludzi trwających w komunii, w dziękczynieniu. Jej doświadczenie zostaje w sercu na całe życie, więc każdy choć raz powinien wziąć w niej udział - dodaje ks. Paweł.
Zobacz zdjęcia z Mszy św. wieńczącej 42. Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską:
Biskup tarnowski Andrzej Jeż, który przewodniczył Mszy św. na wałach jasnogórskich, dziękował tarnowskim pielgrzymom za ich świadectwo wiar. Nazwał ich ludźmi sukcesu, którzy osiągnęli zamierzony cel. Mówił o tym, że choć kościelne wskaźniki spadają, pielgrzymowanie wśród tarnowskich diecezjan notuje wzrost, nie tylko podczas Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę, ale także podczas rowerowej czy licznych pielgrzymek do sanktuariów na terenie diecezji. Zwrócił także uwagę na coraz większe zaangażowanie mężczyzn w Kościele.
Pasterz Kościoła tarnowskiego mówił także o tym, jak bardzo młodzi ludzie potrzebują mocnej podbudowy moralnej, siły płynącej z wiary. Nawiązał również do szkolnych lekcji religii, apelując do rodziców chrześcijańskich, katolickich, by upominali się o swoje prawo do wychowania religijnego i moralnego swoich dzieci. Posłuchaj:
Fragment homilii bp. Andrzeja Jeża wygłoszonej na Jasnej Górze na zakończenie 42. PPT