Lekcja religii to nie tylko jeden z przedmiotów szkolnej edukacji. To przestrzeń dialogu i integralnego rozwoju.
W Nowym Sączu i Tarnowie od 29 do 31 sierpnia odbywają się odprawy katechetyczne, w których uczestniczą duszpasterze i nauczyciele religii w szkołach.
W tym roku tematyka wykładów skupiała się na zagadnieniach związanych z przygotowaniem do sakramentów świętych (ks. dr hab. Grzegorz Baran), katechezą w świetle V Synodu Diecezji Tarnowskiej (ks. dr Andrzej Jasnos) oraz lekcją religii i zmianami prawnymi w nowym roku szkolnym (mgr Elżbieta Cibor).
Spotkanie dla księży odbyło się m.in. w WSD w Tarnowie. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość- Jest już faktem, zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej, że w nowym roku szkolnym ocena z religii nie będzie wliczana do średniej rocznej oraz na zakończenie edukacji na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym. Nie oznacza to, że ocena z religii bądź etyki zniknie ze świadectw. Tu się nic nie zmienia. Nauczycieli religii, jak i innych przedmiotów, obowiązują przepisy prawa oświatowego dotyczącego ustalania ocen cząstkowych, śródrocznych i rocznych. Dalej formułujemy wymagania edukacyjne, sposoby oceniania osiągnięć edukacyjnych uczniów. Dalej przygotowujemy tę samą dokumentację, jaką funkcję ma ocena, czy jak nauczyciel chce się rozwijać - mówi Elżbieta Cibor, która jest doradcą metodycznym ds. religii, ale także nauczycielem tego przedmiotu.
W nowym roku szkolnym miały wejść w życie przepisy umożliwiające łączenie na lekcjach religii uczniów z różnych klas, co spotkało się z ogromnym sprzeciwem nie tylko samych nauczycieli religii, ale także specjalistów zajmujących się edukacją. Ostatnio Trybunał Konstytucyjny zawiesił wykonanie rozporządzenia w tej sprawie. Ma to związek z zastrzeżeniami co do właściwego przeprowadzenia procesu legislacyjnego przed wydaniem ministerialnego rozporządzenia.
Elżbieta Cibor przedstawiła sytuację lekcji religii w nowym roku szkolnym w świetle prawa. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto GośćWiadomo, że ministerstwo pracuje nad kolejnym rozporządzeniem zmniejszającym liczbę lekcji religii do jednej tygodniowo. - Taką informację otrzymaliśmy w piśmie z ministerstwa z 29 lipca tego roku. Wiemy, że będą przeprowadzane konsultacje w tej sprawie - dodaje pani Elżbieta.
W staraniach o obecność lekcji religii w szkołach warto podkreślić, że jest to przedmiot służący integralnemu rozwojowi człowieka. - Na lekcjach religii jest miejsce na przekazywanie wiedzy, ale też jest to przestrzeń rozmowy, dialogu, szukania odpowiedzi na pytania egzystencjalne, które stawiają uczniowie. Ponadto służą poznawaniu siebie, swojej historii, kultury, a także budowaniu wspólnoty, przyjmowaniu postaw prospołecznych, które mogą się wyrażać chociażby w szkolnym wolontariacie - podkreśla E. Cibor.