Na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie rozpoczął się uroczyście nowy rok akademicki.
W auli WSD w Tarnowie 1 października został rozpoczęty nowy rok akademicki 2024/2025. W uroczysty sposób poinformował o tym nowy dziekan wydziału ks. dr hab. Grzegorz Baran.
W inauguracji wzięli udział m.in. bp Andrzej Jeż, wielki wicekanclerz UPJPII w Krakowie, bp Stanisław Salaterski, rektor uniwersytetu ks. prof. Robert Tyrała, pracownicy naukowi i studenci, a także zaproszeni goście.
Uroczystość była okazją do przypomnienia minionego roku akademickiego i zwrócenia uwagi na osiągnięcia naukowe pracowników wydziału, a także laury, jakie niektórzy z nich otrzymali.
- Ks. prof. Józef Stala otrzymał Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości, ks. prof. Antoni Zurek, ks. dr hab. Stanisław Garnczarski prof. UPJPII, a także Marta Boryczko (wieloletnia pracownica sekretariatu wydziału) zostali uhonorowani Złotym Medalem za długoletnią służbę. Warto dodać, że pamiętano również o emerytowanych pracownikach naukowych naszego wydziału. Ks. prof. Stanisław Sojka został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uznaniem Stowarzyszenia Wydawców Katolickich cieszy się ks. dr hab. Piotr Łabuda prof. UPJPII, który otrzymał nagrodę Feniksa za wieloletnią publikację biblijnej serii "Krąg Biblijny" - wylicza ks. Baran. Medale i nagrody pokazują jedynie ułamek działalności i zasług grona naukowego wydziału w Tarnowie.
Tarnowscy filozofowie i teolodzy są aktywni poprzez wykłady, wydawane publikacje książkowe i artykuły naukowe. Podejmują współpracę z uczelniami w Polsce i zagranicą.
Posłuchaj fragmentu wystąpienia dziekana WTST ks. Barana:
Inauguracja nowego roku akademickiego 2024/2025 na WTST UPJPII w KrakowieWydarzeniem inauguracji było ślubowanie złożone przez studentów I roku teologii. Mateusz, Jakub, Szymon i Mateusz postanowili studiować teologię, przygotowując się jednocześnie do kapłaństwa. - Z jednej strony będziemy zgłębiać wiedzę o Bogu, z drugiej rozeznawać swoje powołanie. Chcemy też rozwijać swoje talenty - mówią studenci. Jakub przyszedł studiować teologię już po studiach z pedagogiki specjalnej. Ma też za sobą pracę w kilku zakładach pracy. - Mam nadzieję, że zdobyta wcześniej wiedza przyda mi się w przyszłości. - Mamy już książki i zeszyty, zresztą zajęcia już się zaczęły tydzień przed inauguracją - śmieje się Szymon.
Studenci I roku składają ślubowanie. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto GośćPodczas spotkania nie zabrakło wykładu inauguracyjnego, który wygłosił ks. dr hab. Andrzej Kielian, prorektor UPJPII, który poruszył temat przyszłości nauczania religii w szkole. - Kościół wypracował w ciągu dziejów wiele metod nauczania, mimo bardzo niesprzyjających nieraz okoliczności. Emblematycznym przykładem jest historia ostatnich dwóch lat życia św. Pawła, który przebywając w Rzymie, w wynajętym mieszkaniu pod dozorem żołnierzy, mógł swobodnie uczyć o Chrystusie i głosić Jego Ewangelię. Możemy w tym względzie naśladować apostoła, nie zrażać się obecną sytuacją ani tym bardziej zniechęcać - mówi naukowiec i duchowny.
Choć istnieje obawa, że na lekcjach religii może brakować uczniów, podobnie jak na wydziałach teologicznych studentów, jest nadzieja, że mimo wszystko młodzi będą korzystali z oferty kształcenia na uczelniach takich jak UPJPII.
- Nie brakuje chętnych na takie kierunki jak psychologia, dziennikarstwo, digital media, komunikacja, pedagogika. Dobrze, że Kościół podejmuje taką szeroką działalność naukową i dydaktyczną. Taka otwartość przyciąga do studiowania. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomagają nam się rozwijać - mówi rektor uniwersytetu.
Studenci I roku otrzymali upominki zamiast indeksów. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto GośćW gronie kilku tysięcy studiujących na UPJPII jest 110 osób kształcących się na WTST. To m.in. alumni WSD, siostry zakonne i świeccy, ale także nauczyciele, którzy mogą zdobywać kwalifikacje do uczenia religii w szkole dzięki studiom podyplomowym.