Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy dodatku do Gościa Niedzielnego w diecezji tarnowskiej

Tarnowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • BIERZMOWANIA
  • GALERIE
  • STUDIUM BIBLIJNE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • SYNOD
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
  • Historia Kościoła (9) 03/2025
    Historia Kościoła (9) 03/2025 Dokument:(9220196,Państwo ze stosów. Czy Francja podłożyła za dużo ognia pod własną historię?)
tarnow.gosc.pl → Informacje → Misja jest stała, ale metoda musi się zmieniać, bo zmienia się świat, do którego jesteśmy posłani

Misja jest stała, ale metoda musi się zmieniać, bo zmienia się świat, do którego jesteśmy posłani przejdź do galerii

O tym, jakie powinny być nasze parafie, aby dziś realizowały swoją misję, mówił ks. James Mallon w Tarnowie podczas VII Kongresu Nowej Ewangelizacji.

 
Pierwszą częścią VII Kongresu Nowej Ewangelizacji, który rozpoczął się 18 października w Tarnowie, był tzw. panel kapłański, a jego gościem - ks. James Mallon, kanadyjski proboszcz, autor programu Divine Renovation, w Polsce znanego jako "Boża Renowacja". Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Ten kanadyjski duchowny, proboszcz parafii Matki Bożej z Guadalupe w miejscowości Dartmouth w Nowej Szkocji w Kanadzie, jest autorem programu Divine Renovation, w Polsce znanego jako "Boża Renowacja". Książka i podręcznik ks. Mallona pod tym tytułem ukazały się właśnie nakładem Biblioteki "Gościa Niedzielnego" i Stowarzyszenia "Alpha Polska". Kapłan gościł w Tarnowie podczas pierwszego dnia VII Kongresu Nowej Ewangelizacji, jaki odbywa się od 18 do 20 października.

Ksiądz Mallon przypomniał, że to Jan Paweł II niedaleko, w Nowej Hucie, po raz pierwszy określił potrzebę nowej ewangelizacji. Miejsce to nazwał jej kolebką. To papież Polak uczył, że ewangelizacja potrzebuje nowego zapału, nowych metod i środków wyrazu. - Misja Jezusa jest stała, niezmienna, ale metoda musi się zmieniać, bo świat się zmienia, a do niego jesteśmy posłani - przypomniał ksiądz z Kanady.

Tłumaczył, że Kościół jest nie tylko w świecie, ale i dla świata, bo to Bóg tak bardzo ukochał (a nie znienawidził) świat, że dał swojego Syna. - Z kolei Jezus powiedział: "Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam". Jesteśmy więc Kościołem posłanym, Kościołem misyjnym - wskazywał ks. Mallon, pokazując, jak powinno to zmieniać nasze myślenie także o naszych parafiach, które często służą jedynie własnym celom, a winny być dla świata.

Uświadamiał też, jaki ten świat jest, jak bardzo zmieniła się Kanada, o której mówi się, że jest krajem postchrześcijańskim, a nawet antychrześcijańskim. - Wiem, że tu jest jeszcze inaczej, ale z jakiegoś powodu mnie zaprosiliście - mówił, przywołując także statystyki, z których wynikało, że jedynie połowa kanadyjskich katolików wierzyła, że Jezus jest Bogiem, a 24 proc. było przekonanych, że zmartwychwstanie Jezusa historycznie nie miało miejsca, nie mówiąc już o wierze w Jego realną obecność w Mszy św.

- Myślę, że wyczuwacie zmiany, jakie się dzieją w waszej kulturze. W Kanadzie nie zmieniliśmy naszych metod, sposobów działania. Można powiedzieć, że w Kandzie jesteśmy świetnie przygotowani do świata, który już nie istnieje. Wobec zmian kulturowych, jakie nadeszły, stosujemy te same modele i oczekujemy tych samych rezultatów - mówił.

 

Misja jest stała, ale metoda musi się zmieniać, bo zmienia się świat, do którego jesteśmy posłani   Ks. James Mallon tłumaczył, jak powinno zmieniać się nasze myślenie o parafiach, które często służą jedynie własnym celom, a winny być dla świata. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Podczas panelu dla kapłanów ks. Mallon przedstawił w punktach najważniejsze zadania, jakie powinny przyświecać dziś parafiom, by realizowały swoje misyjne posłanie. Przekonywał księży, że powinni się troszczyć o wzrastanie w wierze powierzonych im wiernych, by stawali się uczniami-misjonarzami. Nie tyle współpracowali z nimi w misji, jaką wszystkim wierzącym powierzył Chrystus, ale byli za nią współodpowiedzialni. - Misja Jezusa Chrystusa ma być tak samo ważna dla świeckiego, jak dla biskupa. Mamy różne zadania, zobowiązania, ale odpowiedzialność za misję jest zakorzeniona w sakramencie chrztu, a nie święceń - podkreślał ks. Mallon.

Mówił o prymacie ewangelizacji, która powinna być fundamentem wszystkich działań duszpasterskich, o nowym paradygmacie, który jest odwrotnością tego, z jakim my się spotkaliśmy, kiedy najpierw to rodzice przyprowadzili nas do kościoła i nauczyli tego, jak mamy się w nim zachować, potem przyszła katecheza i poznanie wiary, a następnie odkrywanie swojej przynależności do Kościoła.

- W społeczeństwie postchrześcijańskim ten paradygmat trzeba odwrócić. Nie zaczynamy już od zachowania, ale od przynależności - komunii, miłości, akceptacji. Z tego miejsca możemy przejść dopiero do głoszenia Ewangelii, podzielenia się z kimś Panem Jezusem, i dopiero na końcu oczekiwać od tej osoby zmiany zachowania - wskazywał ks. Mallon, przypominając, że gdyby Jezus miał wizytówkę, byłoby na niej napisane: "Jezus z Nazaretu - przyjaciel celników i grzeszników". - I to nie chodzi o akceptację dla grzechu, ale o zaproszenie ludzi do procesu nawrócenia, wejścia na drogę, która zmierza do świętości - tłumaczył.

Ksiądz Mallon zachęcał także kapłanów do dzielenia się obowiązkami ze świeckimi, mówił o przywództwie, liderach, stawaniu w prawdzie wobec swoich mocnych i słabych stron, pierwszeństwie modlitwy, szukaniu oparcia w Bogu i potrzebie ciągłego wołania do Ducha Świętego, by to On prowadził nas w myśleniu i postępowaniu. - Wszyscy chcą owoców zmian, ale nikt nie chce bólu zmian - uświadamiał. Przekonywał także, by skupić się na weekendzie, kiedy najwięcej naszych parafian przychodzi na Msze św.

Czytaj także:

 

Ks. Mallon do księży: Jesteśmy świetnie przygotowani, żeby dosięgać świata, który już nie istnieje

GOSC.PL DODANE 18.10.2024 AKTUALIZACJA 19.10.2024

Ks. Mallon do księży: Jesteśmy świetnie przygotowani, żeby dosięgać świata, który już nie istnieje

"Klerykalizm to przejęcie przez duchownych odpowiedzialności, która przynależy wszystkim ochrzczonym" - mówił ks. James Mallon, autor programu "Boża Renowacja" na VII Kongresie Nowej Ewangelizacji w Tarnowie. 

 

Zobacz także zdjęcia z tego wydarzenia:

 

Tarnów. VII Kongres Nowej Ewangelizacji - cz. I

Foto Gość DODANE 18.10.2024 AKTUALIZACJA 19.10.2024

Tarnów. VII Kongres Nowej Ewangelizacji - cz. I

Pierwszą częścią VII Kongresu Nowej Ewangelizacji, który rozpoczął się 18 października w Tarnowie, był tzw. panel kapłański, a jego gościem - ks. James Mallon, kanadyjski duchowny, proboszcz parafii Matki Bożej z Guadalupe w miejscowości Dartmouth w Nowej Szkocji w Kanadzie, autor programu Divine Renovation, w Polsce znanego jako "Boża Renowacja". Książka i podręcznik pod tym tytułem ukazały się właśnie nakładem Biblioteki "Gościa Niedzielnego" i Stowarzyszenia "Alpha Polska".  
Tarnów. VII Kongres Nowej Ewangelizacji - cz. II

Foto Gość DODANE 18.10.2024 AKTUALIZACJA 19.10.2024

Tarnów. VII Kongres Nowej Ewangelizacji - cz. II

​W Tarnowie odbywa się VII Kongres Nowej Ewangelizacji "Droga do domu", poświęcony młodym ludziom odchodzącym z Kościoła. O tym, jak znaleźć nadzieję na ich powrót, mówił w piątkowy wieczór ks. James Mallon. O swoim doświadczeniu kryzysu opowiadała Ela. Uwielbienie poprowadził bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski.  

 

W Kongresie Nowej Ewangelizacji uczestniczy ok. 350 osób. Niektórzy, by przybyć tutaj, pokonali nawet 600 km. Spora grupa, bo 50-osobowa - świeckich i kapłanów - przyjechała z bp. Maciejem Małygą z archidiecezji wrocławskiej w związku z synodem, jaki odbywa się w ich diecezji. Kiedy jednym słowem mają opisać ten dzień, mówią o przebudzeniu, misji, współodpowiedzialności. Zobaczcie:

Przebudzenie w Archidiecezji Wrocławskiej - wracamy z Tarnowa!
Synod Archidiecezji Wrocławskiej

 

W kongresie biorą udział także osoby m.in. z diecezji sosnowieckiej, z Gorlic, Bielska-Białej, Białej Podlaskiej, ale i z zagranicy - Słowacji czy Holandii. W spotkaniu uczestniczy pięciu biskupów. Pierwszego dnia w czasie homilii bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski, odnalazł w czytanym tego dnia słowie Bożym wszystkie punkty, o których mówił ks. Mallon, ukazując, jak ewangeliczna jest ta droga.

 

Misja jest stała, ale metoda musi się zmieniać, bo zmienia się świat, do którego jesteśmy posłani   Spora grupa, bo ponad 50-osobowa - świeckich i kapłanów - przyjechała do Tarnowa z bp. Maciejem Małygą z archidiecezji wrocławskiej w związku z synodem, jaki odbywa się w ich diecezji. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

We wczorajszym panelu wzięli udział także kapłani z Tarnowa i diakonii z tarnowskiego seminarium. Proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego w Tarnowie ks. Jacek Olszak mówi, że już kilka miesięcy temu uczestniczył w "Bożej Renowacji" przez internet. - Wtedy także miałem okazję słuchać ks. Jamesa, który pokazuje nam inne spojrzenie na ewangelizację - mówi, zauważając, że zmiana jest konieczna. - Często działamy według schematów, bo tak robiliśmy zawsze, ale to tak, jakbyśmy do wzoru matematycznego wstawiali wciąż te same liczby, a oczekiwali innych wyników, dlatego może czasem nie widzimy efektów i to może być frustrujące, sprawia, że jako księża się wypalamy - tłumaczy.

Uważa, że zmiana musi dokonać się nie tylko w księżach, ale także w mentalności świeckich. Wszyscy jej potrzebujemy, by nie zaniechać powierzonej wszystkim nam misji i współodpowiedzialności za Kościół, który wszyscy tworzymy.

 

Misja jest stała, ale metoda musi się zmieniać, bo zmienia się świat, do którego jesteśmy posłani   Ela dzieliła się swoim doświadczeniem wspólnoty, ale też kryzysu, kiedy jedną nogą była w Kościele, a drugą w świecie, kiedy w jej życiu brakowało autentyczności i spójności w wierze i w postępowaniu. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Wprowadzeniem we właściwy temat VII Kongresu Nowej Ewangelizacji, poświęcony młodym ludziom odchodzącym z Kościoła, były wieczorna modlitwa oraz świadectwo Eli, która opowiadała o swoim kryzysie, mimo że wychowała się w wierzącej rodzinie, modlącej się, należącej do wspólnoty.

« ‹ 1 › »
Tarnów. VII Kongres Nowej Ewangelizacji - cz. II

Foto Gość DODANE 18.10.2024 AKTUALIZACJA 19.10.2024

Tarnów. VII Kongres Nowej Ewangelizacji - cz. II

​W Tarnowie odbywa się VII Kongres Nowej Ewangelizacji "Droga do domu", poświęcony młodym ludziom odchodzącym z Kościoła. O tym, jak znaleźć nadzieję na ich powrót, mówił w piątkowy wieczór ks. James Mallon. O swoim doświadczeniu kryzysu opowiadała Ela. Uwielbienie poprowadził bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski.  
Tarnów. VII Kongres Nowej Ewangelizacji - cz. I

Foto Gość DODANE 18.10.2024 AKTUALIZACJA 19.10.2024

Tarnów. VII Kongres Nowej Ewangelizacji - cz. I

Pierwszą częścią VII Kongresu Nowej Ewangelizacji, który rozpoczął się 18 października w Tarnowie, był tzw. panel kapłański, a jego gościem - ks. James Mallon, kanadyjski duchowny, proboszcz parafii Matki Bożej z Guadalupe w miejscowości Dartmouth w Nowej Szkocji w Kanadzie, autor programu Divine Renovation, w Polsce znanego jako "Boża Renowacja". Książka i podręcznik pod tym tytułem ukazały się właśnie nakładem Biblioteki "Gościa Niedzielnego" i Stowarzyszenia "Alpha Polska".  
oceń artykuł Pobieranie..

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

|

GOSC.PL

publikacja 19.10.2024 10:57

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BOŻA RENOWACJA
  • DROGA DO DOMU
  • KONGRES NOWEJ EWANGELIZACJI
  • KS. JAMES MALLON
  • TARNÓW

Polecane w subskrypcji

  • Agresja wobec medyków przybiera na sile. Czy da się ją opanować?
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Agresja wobec medyków przybiera na sile. Czy da się ją opanować?
  • Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
    • Rozmowa
    • Wojciech Teister
    Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
  • Miniserial „Wszystko o Marii. Matce Bożej” mówi o Maryi wszystko, tylko nie to, co mówi o Niej tradycja Kościoła
    • Kultura
    • Edward Kabiesz
    Miniserial „Wszystko o Marii. Matce Bożej” mówi o Maryi wszystko, tylko nie to, co mówi o Niej tradycja Kościoła
  • Miłosierdzie na góralską nutę
    • Kultura
    • Jan Głąbiński
    Miłosierdzie na góralską nutę
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X