W tarnowskiej katedrze zabrzmiało "Requiem" Józefa Władysława Krogulskiego, tarnowskiego Mozarta.
Pierwszy raz w Tarnowie zabrzmiało "Requiem" Józefa Władysława Krogulskiego, po 200 latach od jego powstania. Choć sam autor nie zapisał daty skomponowania mszy żałobnej, to jednak znane są daty jej wykonania w warszawskich kościołach, gdzie muzyk mieszkał i komponował.
Mszę wykonali chór katedralny Pueri Cantores Tarnovienses, solistki i soliści Filharmonii Krakowskiej oraz organista Jakub Kapała. Całością dyrygował ks. Grzegorz Piekarz, dyrektor chóru PCT, szef wydziału muzyki kościelnej i propagator twórczości wywodzącego się z Tarnowa Józefa W. Krogulskiego. Ks. Piekarz odczytał tekst "Requiem" z rękopisu i wydał drukiem w diecezjalnym wydawnictwie "Biblos".
Posłuchaj fragmentu utworu:
"Requiem" Józefa Wł. Krogulskiego - fragmentKrogulski stworzył swoje "Requiem" pisząc muzykę do tekstów w języku polskim, wpisując tym samym utwór w tradycję mszy polskich, które były popularne w jego czasach.
- Wyjątkowość "Requiem" Krogulskiego bierze się stąd, że jest to jego najbardziej monumentalne dzieło, obok Mszy nr 7. Ponadto muzyka została napisana do tekstu w języku polskim, co sprawia, że "Requiem" stało się jedną wielką homilią na temat tego, co czeka człowieka na końcu jego życia na ziemi, a także tego, co spotka go po śmierci. Kapitalnie podkreśla to jedna z części mszy, będąca nawiązaniem do hymnu "Dies irae". Jeśli czynisz zło na tym świecie, możesz spodziewać się bardzo sprawiedliwego sądu. Jeśli czynisz dobro, możesz być spokojny, ponieważ po śmierci czeka cię niebo - mówi ks. Piekarz.
Msza żałobna Krogulskiego jest jednym ze 100 dzieł, jakie stworzył w ciągu swojego krótkiego życia. Większość z nich ma charakter sakralny. - Swoje dzieła pisał nie dla koncertów, nie dla pokazania swojej wirtuozerii, ale dla liturgii. Jego utwory służyły przede wszystkim modlitwie Kościoła i chwale Bożej - dodaje ks. Piekarz.
Józef W. Krogulski urodził się w 1815 roku w Tarnowie. Zmarł w 1842 roku w Warszawie. Pozostawił po sobie 100 utworów, w tym 10 Mszy. W czerwcu br. w tarnowskiej katedrze została wykonana Msza nr 7.