To ks. Marian Midura, misjonarz, krajowy duszpasterz kierowców, znany z działalności MIVA Polska.
W Gnieźnie 24 października odbyła się gala wręczenia medalu Benemerenti In Opere Evangelizationis. Wyróżnienie przyznaje Komisja ds. Misji KEP. W tym roku w gronie uhonorowanych znalazł się ks. Midura, rodem z Wadowic Górnych k. Mielca, kapłan archidiecezji warmińskiej.
Ksiądz Marian w latach 1993-1999 pracował na misjach w diecezji Kimberley w Republice Południowej Afryki, wśród ludów Tswana na obrzeżach pustyni Kalahari. W tym czasie dzięki jego staraniom i zaangażowaniu w regionie Moshaweng powstało ok. 10 nowych kaplic i założone zostały nowe wspólnoty w wioskach. Zbudowane zostały też dwie szkoły oraz przedszkola. Dużą pomocą w jego działalności było grono przyjaciół misji z Wadowic Górnych i z Mielca, którzy w tym czasie (1994 r.) utworzyli tzw. Fundusz Misyjny oraz Koło Rodzin Misyjnych w Ostródzie przy parafii św. Marcina.
Ksiądz Marian był propagatorem kultu Miłosierdzia Bożego wśród ludów Tswana. Dzięki jego staraniom przetłumaczone zostały na język setswana Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz podstawowe modlitwy do Jezusa Miłosiernego. Jego staraniem została wydana pierwsza mała "Książeczka do Miłosierdzia Bożego" w języku setwsana i wydrukowana w Polsce w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy. Ksiądz Marian postarał się, aby w każdym kościele i kaplicy w regionie Moshaweng był obraz Miłosierdzia Bożego. Zadbał też o pierwszą książkę o świętych, przetłumaczoną na język setswana - na wzór żywotów świętych, aby przybliżyć ludziom Afryki wzory świętości. Zainicjował też obozy konferencyjne dla ministrantów w regionie, na które przybywało do ok. 400 uczestników. Podobne obozy zainicjował także dla dziewcząt z grup Dzieci Maryi.
Po zakończeniu pracy misyjnej w Afryce ks. Marian podjął się w 2000 r. założenia organizacji pomocowej MIVA Polska w ramach Komisji Episkopatu ds. Misji. Z pomocą przyjaciół misji przygotowane zostały pierwsze materiały promocyjne. Z poparciem ówczesnego przewodniczącego tej komisji bp. Wojciecha Ziemby już w lipcu 2000 MIVA Polska zainaugurowała swoją działalność i misyjną akcję wśród kierowców - ogólnopolską akcję 1 gr za 1 km szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. Zasługą ks. Mariana było także zorganizowanie Kongresu MIVA Europa i Ameryka, który odbył się w Mielcu 27-28 lipca 2022 roku. Po zakończeniu pracy w MIVA Polska w 2008 r. jako jej pierwszy dyrektor nie zaprzestał promocji misji i misyjnych potrzeb, szczególnie w zakresie środków transportu, ale zawsze jako krajowy duszpasterz kierowców czy kapelan Izby Celnej (dziś KAS) chętnie współpracował i nadal współpracuje z MIVA i promuje przy różnych okazjach misyjną działalność Kościoła oraz zachęca do wspierania MIVA Polska i polskich misjonarzy.
Wyróżnienia specjalne otrzymali archidiecezja gnieźnieńska, s. Akwina Jadwiga Matyszkiewicz ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, s. Zofia Socha ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, ks. prał. Wiesław Morawski, s. Imelda Maria Zimińska ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Rodziny, s. Stanisława Oszywa ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej, s. Rafała Raś ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego, s. Zuzanna Masłoń ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus oraz s. Sabina Krystyna Habelok ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza.
Za zasługi w dziele misyjnym medale przyznano bp. Romualdowi Kujawskiemu i br. Andrzejowi Kędziorze SVD ze Zgromadzenia Słowa Bożego.
Przyznano również medale w kategorii "pomoc modlitewna i duchowa". Otrzymały je: s. Maria Ezechiela Helena Pokusa ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej, s. Nulla Józefa Romaniec ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia oraz s. Urszula Kupczyk ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej.
W kategorii "pomoc materialna i finansowa na rzecz misji" uhonorowano: Fundusz Pomocy Misjonarzom Diecezji Opolskiej, Młodzieżowy Wolontariat Diecezji Żywieckiej, Publiczne Stowarzyszenie Wiernych "Przyjaciele Misji Oblackich".
Medale za działalność medialną przyznano miesięcznikowi diecezji ełckiej "Martyria", miesięcznikowi "Misjonarz" oraz dwutygodnikowi diecezji pelplińskiej "Pielgrzym".