To pierwsze zgromadzenie zakonne na świecie, które oficjalnie jako swoich współpatronów obrało męczenników z Pariacoto.
Klasztor Sióstr św. Elżbiety od Trójcy Przenajświętszej (Comunidad Contemplativa De Vida Santa Isabel de la Trinidad) w Arequipie w Peru jest pierwszym zgromadzeniem zakonnym na świecie, które oficjalnie jako swoich współpatronów obrało błogosławionych męczenników z Pariacoto – pochodzącego z podtarnowskiej Zawady Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, który razem z nim poniósł śmierć męczeńską oraz ks. Alessandro Dordi, który zginął kilkanaście dni później na terenie tej samej diecezji, a 5 grudnia 2015 roku w Chimbote (Peru) wszyscy trzej wspólnie zostali ogłoszeni błogosławionymi. Już cztery lata później, w 2019 roku, na prośbę wspomnianej wspólnoty sióstr przełożona generalna Instytutu Sług Pana i Dziewicy z Matara zezwoliła, by ci trzej błogosławieni męczennicy stali się jej współpatronami.
„Nasza wspólnota kontemplacyjna, przyjmując ten ogromny dar posiadania nowych patronów, stara się wzywać ich każdego dnia, modlić się do nich w nocy, pamiętać o nich w dniu, w którym Kościół obchodzi ich liturgiczne wspomnienia oraz w jedną niedzielę w miesiącu, gdy odśpiewujemy do nich litanię” - napisały siostry z Arequipy w swoim świadectwie skierowanym do polskiego Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto.
Stąd siostry otrzymały relikwie krwi męczenników, które zostały uroczyście wprowadzone do ich klasztoru 10 października tego roku. Przekazali je o. Zbigniew Kubit OFMConv oraz br. Jan Hruszowiec OFMConv, a odbyło się to podczas pielgrzymki z męczennikami do Peru i Boliwii, zorganizowanej przez Fundację „Róże Maryi”. Po Mszy św. siostry spotkały się z pielgrzymami z Polski.
Uczestnicy pielgrzymki z męczennikami do Peru i Boliwii, zorganizowanej przez Fundację "Róże Maryi". arch. Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto Wspólne zdjęcie pielgrzymów z Polski z siostrami w peruwiańskiej Arequipie. arch. Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto
„Dla naszej wspólnoty wielkim darem od Boga była możliwość otrzymania relikwii krwi naszych umiłowanych męczenników z Pariacoto, dostrzegając w ten sposób ich nieustanne wstawiennictwo i opiekę nad naszą wspólnotą. Niech one wyjednają nam u Królowej Męczenników ducha męczeństwa, który przynosi tak obfite owoce w Kościele” - napisały siostry.
Relację z przekazania relikwii można obejrzeć w 205. odcinku Głosu z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto i przeczytać więcej na ten temat - TUTAJ.