Wiedzą o nich wszystko. Tak mówią i tego dowiodły. W Czchowie odbyła się druga edycja diecezjalnego konkursu dla przedszkolaków.
Ależ to była zabawa! Rozanielone twarze, cudowne anielskie stroje, anioły na hulajnodze, pobożne i z mieczami, w pięknych sukniach, ze skrzydłami z piór i róż, świecące, z przesłaniem, inne w zbrojach, kapeluszach i oczywiście aureolach. Pokaz mody anielskiej rozpoczął drugą edycję diecezjalnego konkursu dla przedszkolaków „Aniele Boży, Stróżu mój”. Wzięło w nim udział 36 przedszkoli reprezentowanych przez 3-osobowe drużyny przedszkolaków.
Zobaczcie tylko niewielki fragment pokazu mody anielskiej:
Pokaz mody anielskiej podczas II Diecezjalnego Konkursu dla Przedszkolaków
Dzieci uczestniczące w konkursie przekonywały, że czują bliskość aniołów. - To nasi obrońcy i opiekunowie. Najważniejsze, żeby anioł miał serce i aureolę, no i skrzydła, bo one latają, żeby pilnować dzieci. Muszą być szybkie, bo ja to raz nawet tatę prześcignęłam - mówi jedna z dziewczynek z przedszkola w Jodłowej.
- Anioł stróż to strażnik. Pilnuje żeby nam się nic nie stało. Miałam raz wypadek na rowerze, ale na szczęście nic poważnego się nie stało. Ważne żeby do anioła się modlić, wtedy jest w gotowości i pomaga nam być dobrymi - przekonywały dzieciaki i trudno się im dziwić, że chcą być jak one. Pokazały jak anioły są dobre, piękne i mężne.
Główną część konkursu stanowił test wiedzy o aniołach. Przedszkolaki odpowiadały na zadane w nim pytania o to, kto stworzył anioły, jakie jest ich zadanie, co Pan Bóg im nakazał, co jest ich symbolem, jak nazywamy te, które zerwały więź z Panem Bogiem i przestały Mu służyć. - Łatwiutkie pytania. Wszystko wiedziałyśmy - mówiły dzieci.
Test o aniołach był dla dzieci łatwiutki. "Bułka z masłem" - mówiły. Beata Malec-Suwara /Foto GośćZmagania dzieci oceniało poważne jury, któremu przewodniczyła pani Barbara Piwowarczyk, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie. I rzeczywiście dzieciaki wiedziały dużo, bo wszyscy zostali nagrodzeni. Wyłoniono także najlepszych. Pierwsze miejsce zajęły przedszkolaki z Czchowa, drugie - z Niskowej, a trzecie - z Limanowej.
Konkurs odbył się w hali sportowej Zespołu Szkół w Czchowie, a zaangażował się w jego przeprowadzenie cały sztab aniołów - uczniów i nauczycieli tej placówki. 40 wolontariuszy towarzyszyło poszczególnym drużynom dziecięcym, pomagali im wyjść na scenę, czytali im zadania, donosili farby, czyścili ręce, dbali o to, by niczego im nie brakło. Ze swojej roli wywiązali się na medal. Kolejnych 21 uczniów zadbało o opiekunów, wychowawców i rodziców, którzy przyjechali do Czchowa z dziećmi. Uczniowie wraz z nauczycielami czchowskiej placówki przygotowali dla wszystkich poczęstunek, ciasta, napoje, a dla dzieciaków - obiad. Tu kształcą się przyszli kucharze. Szkoła posiada doskonałe zaplecze.
- Cieszymy się, że mogliśmy się włączyć w organizację tego konkursu. Nasi uczniowie mogli dziś w praktyce ćwiczyć swoje umiejętności nie tylko kulinarne, ale i to jak dbać o swoich gości. Jestem zbudowana ich postawą i bardzo dumna z tego, jak sobie poradzili - mówiła p.o. dyrektora Anna Jędryka.
Organizatorzy, gospodarze i jurorzy konkursu. Beata Malec-Suwara /Foto GośćKonkurs zorganizowało Publiczne Przedszkole w Tymowej wraz z Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Inicjatorką dziecięcych zmagań jest dyrektor tymowskiego przedszkola Magdalena Bednarek. - Temat tegorocznego konkursu generalnie wypłynął od dzieci. W ubiegłym roku podczas wigilii bożonarodzeniowej w przedszkolu dzieci wraz z paniami przygotowały jasełka. Nasze aniołki były piękne, uśmiechnięte, radosne, a kiedy im o tym powiedziałam, odpowiedziały, że są aniołkami i będą mnie chronić. Ta radość na twarzach dzieci była bezcenna i stała się impulsem, by podczas tegorocznego konkursu dzieci zgłębiły wiedzę o aniołach - opowiada pani dyrektor.
Wszystkie dzieci zostały narodzone. Beata Malec-Suwara /Foto GośćW czasie zmagań przedszkolaków najbardziej urzekła ją wspólnota radości, jaką stworzyły przedszkolaki z różnych stron diecezji ze sobą nawzajem i z wolontariuszami, starszymi od siebie, prawie już pełnoletnimi uczniami, ale też szczerość dzieci, ich otwartość na zdobywanie nowych doświadczeń, zaangażowanie i odwaga. - Konkurs służy dzieciom w sposób wymierny. Im więcej wiedzą o aniołach, tym chętniej do swojego stróża się modlą. O tym mówią rodzice, którzy sami przyznawali, że i oni wiele nowego dowiedzieli się, czytając swoim dzieciom materiały do konkursu - mówi Magdalena Bednarek.
- Dzieci bardzo przeżywały ten konkurs. Szykowały z rodzicami, nauczycielami, katechetami stroje na pokaz mody, chętnie słuchały opowieści o aniołach, oglądały filmy, zadawały pytania. Dużo nowych rzeczy się dowiedziały, a anioły są im bliskie. Dzieci cieszą się, że mają w nich swoich pomocników, chcą być jak one. Podczas każdej katechezy modlimy się do Anioła Stróża - mówi s. Emilia, zmartwychwstanka z Niskowej, która na konkurs przyjechała z dziećmi z siedmiu okolicznych przedszkoli. - Przyjechaliśmy busem - 21 dzieci z opiekunami - dodaje siostra.
Zobaczcie, jak bawiły się anioły w Czchowie:
Zabawa aniołów i sprzątanie nieba - II Diecezjalny Konkurs dla PrzedszkolakówZmaganiom konkursowym towarzyszyła świetna zabawa animowana przez stworzonego do tego anioła. Ponadto dzieci malowały własne anioły, które zabrały ze sobą do swoich przedszkoli, by je chroniły. Zarys anioła w drewnie przygotował dla grup Jakub Bajer z Tymowej. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni, m.in. maskotkami od Caritas Diecezji Tarnowskiej, ale także cukierkami od burmistrza Czchowa oraz bp. Stanisława Salaterskiego, któremu przedszkolaki złożyły życzenia z okazji 70. urodzin. Ujęła go szczerość tych życzeń.
Urodzinowe życzenia dla biskupa Stanisława. Beata Malec-Suwara /Foto GośćBiskup Stanisław patronuje konkursowi. - Inicjatywa konkursu dla przedszkolaków wyszła z przekonania, że dzieci chłoną wiedzę, a w ten sposób pogłębiają swoją wiarę. To nie tylko podtrzymanie przekazu wartości, który dzieci otrzymują w domu, w kościele, w szkole, ale konkurs ten przynosi także inne owoce. Świadomość obecności aniołów stróżów rodzi w nich poczucie bezpieczeństwa, ciepło, radość, miłość - zauważa bp Stanisław Salaterski.
Konkurs oczywiście odbędzie się także za rok. Dzieciaki głośnymi oklaskami zarekomendowały organizację kolejnej edycji tego wydarzenia.