Prowadzone w świątyni badania pozwalają poznać skryty pod zasłoną dziejów kolejny fragment historii miasta i Małopolski.
Już jutro, 14 listopada w auli WSD w Tarnowie o godz. 17 rozpocznie się konferencja popularnonaukowa „Tajemnice tarnowskiej Katedry”. Historię świątyni przypomni dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. dr Piotr Pasek, a o pracach i odkryciach dokonanych w kryptach katedralnych, wynikach swoich badań opowiedzą historycy, archeologowie, antropologowie. Dr Agnieszka Trzos przedstawi wartość sarkofagów Ostrogskich, prof. Anna Drążkowska opowie o tym, jak znaleziona w jednym z nich suknia zmienia bieg historii, dr Beata Cienkosz-Stepańczak przekona, że szczątki ludzkie umieją mówić i wiele nam mogą opowiedzieć, a dr Katarzyna Kolendo-Korczak opowie o wartości i znaczeniu odkryć w katedralnych kryptach Ostrogskich.
Plakat z programem konferencji.Odkrycia w katedralnych kryptach są konsekwencją podjęcia przez ks. dr. Sebastiana Musiał, wicedyrektora Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie prac inwentaryzacyjnych. W ich trakcie doszło do pierwszego ustalenia. - Udało się ustalić, że w krypcie Ostrogskich, w drugim sarkofagu, spoczywa nie pierwsza żona księcia Janusza Zuzanna Sereda, a trzecia żona Teofila, to trochę rewolucja kopernikańska, bo dotąd wszystkie podręczniki historyczne, przewodniki, przewodnicy powtarzali wersję, że tam spoczywa Zuzanna Sereda. Historia „przyklepała” Zuzannę, a wyrzuciła ze świadomości Teofilę, której przywracamy teraz należne miejsce – mówi ks. Musiał. Jednak to odkrycie to odprysk większej sprawy.
Podjęte zostały po otwarciu krypt badania sarkofagów, szczątków ludzkich, artefaktów i rozpoczęte prace konserwatorskie. – Zajęcie się kryptą Ostrogskich, próba opanowania wilgotności i temperatury w niej panującej, a także prace badawcze i renowacyjne sarkofagów są takim pierwszym krokiem, by kiedyś te sarkofagi wróciły w to miejsce, by je tu pięknie wyeksponować, i otworzyć tę kryptę. Być może w przyszłości, jeśli warunki, fundusze na to pozwolą, udałoby się w ogóle połączyć wszystkie siedem krypt katedralnych i stworzyć tu trasę turystyczną – tłumaczy ks. Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej.
Trwają prace nad koncepcją, studium wykonalności. – Konferencja związana jest z odkryciami, i jest elementem działań edukacyjnych, popularyzujących wiedzę o tarnowskiej katedrze, która od wielu wieków jest centrum tarnowskiego wszechświata, nie tylko miejscem modlitwy, ale dziełem sztuki architektury sakralnej, ale i świadkiem historii miasta, regionu, Małopolski – dodaje ks. Musiał.
Konferencja odbywa się pod patronatem "Gościa Tarnowskiego". Pełny jej program zamieszczony jest na plakacie. Zapraszamy!