Iskra wyszła z Sądecczyzny

Ojciec Józef Andrasz SJ, spowiednik i kierownik duchowy św. Faustyny, będzie kandydatem na ołtarze. Abp Marek Jędraszewski wydał edykt w tej sprawie.

Arcybiskup Marek Jędraszewski wydał 12 listopada edykt, w którym ogłosił decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego sługi Bożego o. Józefa Andrasza SJ, kapłana. Decyzja, po zasięgnięciu opinii KEP, zyskała wcześniejszą zgodę Dykasterii ds. Spraw Świętych i mogła zostać ogłoszona zgodnie z przepisami prawa.

Ogłoszenie edyktu to wyróżnienie dla mieszkańców Sądecczyzny. Ojciec Józef Andrasz urodził się 16 października 1891 roku w Wielopolu k. Nowego Sącza, w parafii Wielogłowy. W miejscowym kościele otrzymał sakrament chrztu świętego. Ponadto był uczniem sądeckiego gimnazjum. Po jego ukończeniu wstąpił do jezuitów. Święcenia kapłańskie przyjął 19 marca 1919 roku w kościele pw. św. Barbary w Krakowie.

Ojciec Józef jest najbardziej znany jako spowiednik i kierownik duchowy św. Faustyny, o którym święta 59 razy wspomina w „Dzienniczku”. Siostra Faustyna skorzystała z jego posługi po raz pierwszy w 1933 roku. Przez ponad 2,5 roku o. Józef był jej spowiednikiem, a po jej śmierci zaczął szerzyć kult Bożego Miłosierdzia.

To o. Andraszowi zawdzięczamy powstanie najbardziej znanego wizerunku Jezusa Miłosiernego, którego autorem jest Adolf Hyła. Jezuita jako pierwszy zainaugurował uroczyste nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego w kaplicy klasztoru w Łagiewnikach, a także obchodzenie święta Miłosierdzia. Był autorem pierwszych biografii apostołki Bożego Miłosierdzia.

Sługa Boży jest również znany z tego, że był kierownikiem duchowym innych osób, które już są beatyfikowani (bł. Aniela Salawa) lub czekają na beatyfikację (sł. Boża Klemensa Staszewska OSU, sł. Boża Zofia Tajbert, sł. Boża s. Emanuela Kalb).

Ojcu Andraszowi zawdzięczamy również tłumaczenia dzieł ascetycznych w ramach publikowanej w WAM "Biblioteki Życia Wewnętrznego". Duchowny był też promotorem kultu NSPJ i redaktorem "Posłańca Serca Jezusowego".

Zmarł 1 lutego 1963 roku i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

O o. Andraszu zaczęło robić się głośniej w diecezji tarnowskiej za sprawą Stanisławy i Czesława Bogdańskich, świeckich osób zafascynowanych postacią o. Andrasza. To dzięki nim, a także duchownym z kilku sądeckich parafii, udało się wydrukować obrazki ze zdjęciem o. Andrasza, powstała też modlitwa za kapłanów, inspirowana postacią kierownika duchowego s. Faustyny.

W kościele jezuitów w Nowym Sączu, gdzie Józef Andrasz rozpoznawał swoje powołanie, została umieszczona pamiątkowa tablica. Zaczęły się pojawiać biografie kapłana, a w 2018 roku Stanisława Bogdańska wydała o o. Andraszu książkę „Spowiednik świętych”. W 2022 roku ukazała się jej druga książka o jezuicie jako kierowniku duchowym s. Faustyny.

Ojciec Andrasz został też patronem jednego z rond w Nowym Sączu. Tablica upamiętniająca duchownego znajduje się również na Jaworzynie Krynickiej. Postać spowiednika świętych propaguje Fundacja „Andrasz” działająca przy parafii w Wielogłowach, gdzie kandydat na ołtarze otrzymał sakrament chrztu świętego.

« 1 »