Choć państwo nie wzmacnia, a raczej osłabia autorytet nauczyciela religii, jego siła pochodzi z innego źródła.
W sanktuarium św. Jakuba w Brzesku 16 listopada odbyło się spotkanie formacyjno-szkoleniowe dla nauczycieli religii. Przyjechało na nie 200 osób z całej diecezji.
Uczestnicy spotkania wzięli najpierw udział we wspólnej modlitwie w sanktuarium św. Jakuba, którą poprowadził ks. Wojciech Werner, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku. Spotkanie w kościele było też okazją do poznania historii św. Jakuba, brzeskiego sanktuarium, a także fenomenu pielgrzymowania do Santiago de Compostela. Opowiedział o tym wszystkim ks. kustosz Józef Drabik.
Część szkoleniową poprzedziła modlitwa w brzeskim sanktuarium. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto GośćTematyka wykładów w drugiej części spotkania oscylowała wokół znaczenia autorytetu nauczyciela religii w realiach współczesnej szkoły.
- A realia są takie, że ten autorytet nie jest wzmacniany przez państwo, ostatnie zaś zmiany i zapowiedzi zmian jeszcze bardziej go osłabiają - przyznaje Piotr Kaleta, nauczyciel religii w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Nowym Sączu.
Nauczyciel z Nowego Sącza podkreśla również złożoną sytuację w jakiej żyje młodzież. - Młodzi ludzie mają coraz więcej problemów, wynikających z napięcia między tym, co proponuje im świat, a tym, o czym słyszą w szkole, w domu, także w kościele. Często te propozycje płynące ze świata są sprzeczne z wartościami, jakie my nauczyciele przekazujemy - mówi pan Piotr.
Niezależnie jednak od tego, czy państwo wspiera nauczycieli, a także jaka jest współczesna sytuacja dzieci i młodzieży, autorytet ma swoje źródło gdzie indziej. - To my jako nauczyciele pracujemy na swój autorytet wśród uczniów i rodziców. Zależy on od naszych działań i postaw - mówi uczestnik spotkania w Brzesku.
Przez trzy ostatnie lata w szkole wiele się zmieniło - uważa pani Karina z Dębicy. Na niekorzyść. - Nie możemy się jednak odwracać plecami i obrażać na świat. Musimy stawiać na budowanie relacji, na komunikację z uczniami, rodzicami, na mówienie do człowieka, a nie ponad nim - mówi nauczycielka.
Ks. Andrzej Jasnos, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto GośćO zasadniczej relacji, na której opiera się autorytet nauczyciela religii, mówił ks. Andrzej Jasnos, dyrektor Wydziału Katechetycznego kurii diecezjalnej w Tarnowie. Chodzi o relację Chrystus - ja, o konsekwencje, jakie z niej wynikają, a którymi są troska o swoją wiarę, duchowość, o rozwijanie swojego człowieczeństwa.
Ponadto, w ramach części szkoleniowej, nauczyciele wysłuchali prelekcji ks. Jakuba Kuchty na temat programu „Wiarygodni” oraz ks. Łukasza Kaźmierka, diecezjalnego moderatora katechezy dzieci niepełnosprawnych.