Bp Andrzej Jeż zainaugurował w tarnowskiej katedrze Rok Jubileuszowy - czas duchowej odnowy, nawrócenia, pojednania, umocnienia wiary i ożywienia nadziei.
Inauguracja Roku Jubileuszowego w diecezji tarnowskiej odbyła się w Niedzielę Świętej Rodziny w tarnowskiej katedrze. W uroczystości, której przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż, uczestniczyli nasi biskupi, opat cystersów ze Szczyrzyca, licznie przybyli kapłani z różnych stron diecezji, siostry zakonne, wspólnota tarnowskiego seminarium i świeccy, a także ks. Piotr Bajor z Watykanu. Rozpoczęła się ona przy szopce obok bazyliki katedralnej modlitwą, wysłuchaniem fragmentu Ewangelii oraz bulli papieskiej ogłaszającej Rok Jubileuszowy. Następnie wszyscy za krzyżem jubileuszowym udali się do katedry. Tam przez główne drzwi biskup tarnowski Andrzej Jeż wniósł krzyż, a następnie przy chrzcielnicy odbył się obrzęd poświęcenia wody, którą zostali pokropieni wierni.
Uroczystość rozpoczęła się przy szopce obok bazyliki katedralnej modlitwą, wysłuchaniem fragmentu Ewangelii oraz fragmentów bulli papieskiej ogłaszającej Rok Jubileuszowy. Beata Malec-Suwara /Foto GośćZobacz:
Nabożeństwo i procesja na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego w diecezji tarnowskiej- Przeszliśmy dziś wspólnie przez drzwi tarnowskiej katedry. To nasze wspólne przejście obrazuje rzeczywistość Kościoła, w którym razem wierzymy, razem idziemy za Chrystusem i razem staramy się Go naśladować - mówił bp Andrzej Jeż.
Akt pokropienia wodą święconą kapłanów i wiernych. Beata Malec-Suwara /Foto GośćŻyczył, by był to dla nas czas duchowej odnowy, nawrócenia, pojednania, umocnienia wiary i ożywienia nadziei pokładanej w Bogu. Zauważył, że każdym z nas jest duchowy Egipt - niewola, ciemność, ograniczenia, lęki i obawy, których niełatwo jest się wyzbyć, o czym mówi m.in. żydowskie przysłowie, że łatwiej było wyprowadzić ludzi z Egiptu, niż jest wyprowadzić Egipt z człowieka.
Biskup przypomniał, że Rok Jubileuszowy jest obchodzony w Kościele pod hasłem wybranym na ten czas przez papieża Franciszka „Pielgrzymi nadziei”, zachęcającym nas do pielgrzymowania zarówno w wymiarze fizycznym, jak i duchowym. Każde pielgrzymowanie oznacza zmianę nie tylko miejsca, ale także przemianę siebie.
Mszę św. celebrowało wraz z biskupami i opatem kilkudziesięciu kapłanów. Beata Malec-Suwara /Foto GośćPasterz tarnowskiej diecezji zauważył również, że w obecnych czasach wojen, konfliktów, prześladowań, niesprawiedliwości coraz bardziej potrzeba nam chrześcijańskiej nadziei, która nigdy nie zawodzi, nie ustępuje w obliczu trudności, opiera się na wierze i karmi się Bożą miłością, a tym samym pozwala iść życiu naprzód. - Chrześcijańska nadzieja nigdy nie rozczarowuje, gdyż opiera się na pewności, że nic i nikt nigdy nie będzie nas w stanie oddzielić od miłości Chrystusowej. Bóg potrafi pisać prosto nawet na krzywych liniach ludzkiego życia. Musimy podtrzymywać płomień nadziei, która została nam dana i czynić wszystko, by móc patrzeć w przyszłość z otwartą duszą, ufnym sercem oraz dalekosiężnym myśleniem - zachęcał.
Tłumaczył, że jubileusz jest także czasem pojednania - pojednania z Bogiem i pojednania między nami. - O jedno i drugie trzeba nam usilnie zabiegać. Sami dostrzegamy, jak potężne jest skłócenie w naszym narodzie, w naszych rodzinach, środowiskach - mówił, zachęcając za papieżem Franciszkiem, by nie rezygnować ze spowiedzi, ale odkrywać na nowo piękno tego sakramentu, który potrafi odmienić naszą przyszłość.
- W sakramencie pokuty i pojednania pozwalamy Bogu uleczyć nasze serca, podnieść nas i objąć, żebyśmy poznali Jego czułe i współczujące oblicze. Łaska otrzymywana w sakramencie pokuty i pojednania pozwala nam patrzeć w przyszłość z nadzieją. Niech Rok Jubileuszowy będzie czasem ponownego odkrycia spowiedzi i osobistego przyjęcia Bożego przebaczenia - namawiał, przekonując jak bardzo potrzeba tego zwłaszcza dzisiaj, kiedy neguje się potrzebę spowiedzi i twierdzi, że jest ona traumatycznym doświadczeniem dla dzieci.
Biskup przypomniał, że jubileusz jest też czasem zyskiwania odpustu zupełnego i wyjątkowym czasem łaski. - Miliony pielgrzymów przybywają w tym czasie do miejsc świętych, dając żywe świadectwo wiary. Wszyscy jesteśmy zaproszeni, by nie tylko wyruszyć w podróż fizyczną, ale nade wszystko w podróż duchową ku pełnej wolności w Jezusie Chrystusie. Niech będzie to dla nas czas duchowej odnowy, nawrócenia, pojednania, umocnienia wiary i umocnienia nadziei pokładanej w Bogu. Niech Maryja, Matka nadziei prowadzi nas po tej drodze. Wszystkim diecezjanom życzę błogosławionych owoców tego roku świętego - mówił bp Andrzej Jeż.
Posłuchaj:
Fragment homilii bp. Andrzeja Jeża wygłoszonej podczas inauguracji Roku JubileuszowegoW tym dniu we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji tarnowskiej został odczytany ponadto komunikat biskupa o ustanowieniu na tym terenie 13 kościołów jubileuszowych. Oprócz tarnowskiej katedry zostały nimi ogłoszone bazyliki mniejsze, tj. św. Mikołaja w Bochni, św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie, Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, św. Mateusza w Mielcu, św. Małgorzaty w Nowym Sączu, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM w Szczepanowie, Nawiedzenia NMP w Tuchowie, a także kościoły - NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej, św. Jadwigi Śląskiej w Dębicy, NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku, Wniebowzięcia NMP w Krynicy-Zdroju oraz św. Wojciecha w Szczawnicy.
Za nawiedzenie jednego z tych kościołów, połączone z chwilą adoracji eucharystycznej lub pobożnym rozmyślaniem i odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz", wyznania wiary oraz modlitwy do Najświętszej Maryi Panny, wierni mogą otrzymać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Wierni, którzy z ważnych powodów nie mogą nawiedzić kościołów jubileuszowych, mogą uzyskać odpust na tych samych warunkach, jeśli odmówią we własnym domu lub w miejscu swego przebywania modlitwę "Ojcze nasz", wyznanie wiary i inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego, ofiarowując wraz z nimi swoje cierpienia lub trudności życiowe.
- Mam świadomość, że moje życie to jest droga, którą podążam, trzymając się Jezusa, będącego bramą i moją nadzieją. On mnie przemienia, nadaje sens mojemu życiu, które jest ciągłym nawracaniem, dlatego ten wyjątkowy rok jest nam tak potrzebny. Wszystkim, bo daje szansę na odnowę, na nowe życie, w którym Bóg będzie na pierwszym miejscu, a wtedy wszystko będzie na swoim miejscu - przekonuje pani Anna z parafii katedralnej.