Osiem lat temu tradycję rozpoczęła Fundacja "Dwa brzegi" z Rzemienia. Od 4 lat wydarzenie organizuje KGW z Tuszymy.
Osiem lat temu tradycję rozpoczęła, organizując Orszak Trzech Króli, Fundacja "Dwa brzegi" z Rzemienia. Cztery lata później organizację wzięło na siebie Koło Gospodyń Wiejskich z Tuszymy.
- U nas wygląda to tak, że po Mszy św. w Przecławiu spod kościoła rusza jeden, niebieski orszak na rynek w Przecławiu. W tym samym czasie z dwóch innych miejsc wyruszają orszak czerwony i orszak zielony. Każdy z nich reprezentuje inne sołectwa gminy Przecław - tłumaczy prezes KGW w Tuszymie Anna Szlachetka.
W tym roku, po pojawieniu się przy żłóbku orszaków Mędrców, jasełka zaprezentowały dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tuszymie, po których wszyscy oddali pokłon Dzieciątku. Później rozpoczęło się wspólne kolędowanie, któremu towarzyszył m.in. męski chór z Kiełkowa.
- Nie jest trudno dziś ludzi zaktywizować, zaangażować, bo po ośmiu latach przyzwyczaili się do tego, że 6 stycznia spotykamy się na orszaku. Gdyby zbyt długo nic się nie działo, gdybyśmy się spóźniali z organizacją, to pytaliby, co z orszakiem. Oczekują tego. To jest bardzo dobry znak. Dlaczego? Dlatego, że ludzie oczekują tego, by być wspólnie, by razem coś przeżyć, by pokolędować, by zobaczyć się, spotkać ze sobą. To bardzo łączy ludzi. Ciekawe, charakterystyczne, że właśnie pokłon Dzieciątku jest wydarzeniem, które jest w stanie tak bardzo zjednoczyć, połączyć ludzi - dodaje Anna Szlachetka.
W organizację włączyły się stowarzyszenia, organizacje z terenu gminy, także miejscowe centrum kultury i parafia.