Po raz drugi salę gimnastyczną miejscowej szkoły podstawowej wypełnił śpiew kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów, scholi parafialnej i zaproszonych gości.
W Rąbkowej (parafia Tabaszowa) 19 stycznia odbyło się II Lachowskie Kolędowanie. W ubiegłym roku sala gimnastyczna miejscowej szkoły podstawowej wypełniła się po brzegi. Tak było i tym razem.
Mieszkańcy parafii i zaproszeni goście mogli w tym roku zobaczyć muzyczne widowisko oparte na jasełkach w wykonaniu uczniów z klas I-III pod opieką Danuty Łagosz, Marii Hajdugi i Urszuli Orzeł. Dzieci zachwyciły widzów pomysłowymi strojami, aranżacją poszczególnych scen i śpiewem. Święty Józef szukający domu dla Maryi nie znalazł go w Betlejem, ale w Rąbkowej. Tutaj też przybyli pasterze i Trzej Królowie, którzy razem z chórami anielskimi oddali pokłon Dzieciątku.
Uczennice szkoły muzycznej im. Fryderyka Chopina z Nowego Sącza. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto GośćGośćmi Lachowskiego Kolędowania były w tym roku uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina razem ze swoją pedagog Renatą Jonakowską-Olszowską. W tej części można było posłuchać tradycyjnych polskich kolęd w operowym wykonaniu.
Schola z kapelą lachowską. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto GośćSwoimi talentami muzycznymi mogli się też pochwalić starsi uczniowie ze szkoły w Rąbkowej, a także młodzi parafianie śpiewający w scholi parafialnej w kościele w Tabaszowej. Zespołowi, prowadzonemu przez Krzysztofa Saratę i Justynę Szkarłat, towarzyszyła kapela lachowska.
Lachowskie Kolędowanie było też okazją do wspólnego śpiewu na zakończenie spotkania.
Obejrzyj film:
Lachowskie Kolędowanie w Rąbkowej- Zwyczaj kolędowania - mówiła dyrektor szkoły Maria Orzeł - należy do najpiękniejszych polskich tradycji. Same zaś kolędy, mające już nieraz wielowiekową metrykę, nie straciły ani na świeżości, ani na aktualności.
Gospodarze wieczoru: Maria Orzeł i ks. Marek Wielgosz. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość- Pielęgnujmy zwyczaj śpiewania kolęd. Kultywujmy to, co polskie, religijne, wartościowe - apelował do zgromadzonych proboszcz ks. Marek Wielgosz, podkreślając, że śpiew pieśni związanych z Bożym Narodzeniem jest formą oddania czci Jezusowi, ale też szansą budowania dobrych relacji.