Kapituła Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora wybrała Sądeckiego Autora i Książkę o Sądecczyźnie. Swój głos oddali także internauci.
Pijalnia Główna w Krynicy Zdroju po raz kolejny gościła uczestników gali Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora, którą od 13 lat przyznaje kapituła konkursu, organizowanego przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin" .
Od początku konkursu, spośród nominowanych do nagrody osób piszących o Sądecczyźnie, wybierany jest "Sądecki Autor". Tak było i tym razem.
Przed ogłoszeniem, kto został "Sądeckim Autorem", Mariola Berdychowska - przewodnicząca kapituły podkreśliła, że nominowanych do nagrody nie wyróżnia jedynie to, że pochodzą z Sądecczyzny, ale przede wszystkim ich stosunek do rodzinnej ziemi.
- W ich twórczości widać fascynację nią i przywiązanie do niej, ale też wielki szacunek dla każdego ludzkiego życia, które składa się na historię regionu - mówiła M. Berdychowska.
Zdaniem kapituły osobą, która najbardziej zasłużyła sobie na tytuł "Sądecki Autor" i Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w tej kategorii, jest Leszek Mazan, rodowity sądeczanin, który w wielu swoich publikacjach przywoływał rodzinną ziemię i miasto. Ponadto laureat nagrody jest stałym felietonistą portalu "Sądeczanin.info" oraz miesięcznika "Sądeczanin".
Leszek Mazan - Sądecki Autor- Nowy Sącz i Sądecczyzna są stale obecne w jego twórczości i znajdują w niej należne im miejsce - podkreślał w laudacji prof. Bolesław Faron.
Drugą kategorią, w której przyznano nagrodę, była "Książka o Sądecczyźnie". Do konkursu zgłoszono 25 pozycji wydanych w 2024 roku. To przede wszystkim publikacje naukowe, popularno-naukowe, beletrystyczne, monografie i pamiętniki, albumy, a także tomiki poezji i cyklicznie wydawane opracowania na temat Sądeczyzny.
- Ilość, ale przede wszystkim jakość publikacji świadczą o wielkiej pracowitości autorów - mówiła Mariola Berdychowska.
Monografia o Laskowej - Książka o Sądecczyźnie 2024Kapituła, jak podkreślała jej przewodnicząca, postanowiła wyróżnić pionierską w tej materii książkę "Laskowa. Dzieje wsi i gminy do 1989 roku", która jest pracą zbiorową pod redakcją prof. dr hab. Zdzisława Nogi.
- Przełożenie wielkiej historii na realia małej gminy jest wielką wartością tej książki - mówił w laudacji Jakub Bulzak, chwaląc włodarzy gminy Laskowa za wydanie publikacji.
Wójt gminy Laskowa z nagrodą w kategorii "Książka o Sądecczyźnie". ks. Zbigniew Wielgosz /Foto GośćSwój głos na najlepszą książkę o Sądecczyźnie mogli oddać również internauci, którzy postanowili wyróżnić opracowanie na temat starego kościoła pw. świętych apostołów Piotra i Pawła z Łososiny Dolnej.
Lidia Adamczyk z nagrodą internautów za publikację o kościele pw. św. Piotra i Pawła w Łososinie Dolnej. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto GośćZdjęcia do publikacji wykonał Piotr Droździk, a teksty do niej napisali dr Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Ziemi Sądeckiej, ks. dr Piotr Drewniak, proboszcz parafii, Lidia Adamczyk, zastępca dyrektora Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna oraz Monika Sowa, dyrektor CKIP Gminy Łososina Dolna. Album ukazał się z okazji 700-lecia parafii w Łososinie Dolnej.
Wydarzeniem towarzyszącym były targi książki. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto GośćGali Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora towarzyszyły sądeckie targi książki.
Patron Nagrody - ks. prof. Bolesław Kumor, wywodzący się z Niskowej koło Nowego Sącza, był wybitnym historykiem Kościoła, autorem wielu publikacji naukowych, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.