Uczniowie szkół jego imienia doskonale wiedzą, kim był największy z Polaków. Dziś w Zabawie dowiedli, że jego przesłanie jest nadal żywe i młodym ludziom bardzo potrzebne.
Szkoła w Zabawie po raz czwarty zorganizowała diecezjalny konkurs poświęcony św. Janowi Pawłowi II, który jest jej patronem, i trudno nie dostrzec, że placówka się tym szczyci - nie tylko poprzez widoczny już z daleka mural umieszczony na jej froncie. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie wszystkich przedszkoli, szkół podstawowych i średnich z naszej diecezji noszących imię papieża Polaka, a w jednej jego części nawet z całej Polski. Przyświecało mu w tym roku hasło „Jan Paweł II - pielgrzym nadziei”. Dziś w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Zabawie odbyła się gala z wręczeniem nagród.
- Wasze prace inspirowane życiem i nauczaniem Jana Pawła II pokazują, że jego przesłanie jest nadal żywe i potrzebne. Dzisiejszy świat potrzebuje pielgrzymów nadziei - ludzi młodych, którzy poniosą dobro, pokój i wiarę w lepsze jutro i wy takimi ludźmi się stajecie - mówiła Wioletta Dzik, dyrektor zabawskiej szkoły, witając przybyłych gości, gratulując finalistom i dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego przedsięwzięcia. - Św. Janie Pawle II, prowadź nas - dodała.
Konkurs składał się z czterech, niezależnych od siebie części. Pierwsza - literacka - polegała na opisie jednego z dwóch zdjęć przedstawiających postać św. Jana Pawła II. Jury, a do tego grona zaproszono specjalistów w swoich dziedzinach, było pod wrażeniem tego, z jak dużą uważnością młodzi ludzie potrafili zinterpretować fotografie. W tej kategorii I miejsce zajął Adam Wolak, ósmoklasista z Łąkty Górnej. Zdjęcie, które stało się przedmiotem jego analizy, przedstawia Jana Pawła II w czasie spotkania z chorymi w Turynie. Papież na nim pochyla się nad jedną z osób na wózku inwalidzkim, ta bliskość bardzo ujęła Adama.
- Dziś, kiedy tempo życia jest szybkie, a relacje powierzchowne, to zdjęcie doskonale pokazuje, co jest w życiu ważne. Jak spojrzenie w oczy drugiemu człowiekowi, poświęcenie mu choćby jednej chwili, bycie blisko, serdeczny gest, ciepłe słowo może wlać nadzieję w czyjeś życie - tłumaczy chłopak.
W ramach części plastycznej konkursu powstały z kolei piękne portrety Jana Pawła II - malowane, rysowane, wyklejane, w formie kolażów i wydzieranek z dostrzegalną symboliką nawiązującą do tematu. Trudno wyliczyć wszystkie techniki, ale też nagród w tej kategorii przyznano aż 12. Zdobyli je uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych i przedszkolacy z Florynki, Woli Dębińskiej, Nowego Sącza, Brzeska, Dąbrowy Tarnowskiej, Jonin, Brnia, Jurkowa, Woli Ocieckiej, Korzennej, Podola-Górowej, Męciny, Gołkowic, Woli Mędrzechowskiej i oczywiście Zabawy.
Część muzyczna cieszyła się największą popularnością i ta została skierowana do każdej kategorii wiekowej uczniów i w każdej przyznano nagrody. Mogli oni wykonać znane utwory bądź własne kompozycje. Tu już wykonawcy dali upust swojego talentu i dowiedli, jak inspirujące jest dziedzictwo papieża Polaka, jak muzyka porywa innych i niesie przesłanie w świat. Posłuchajcie fragmentów wykonawców, którzy zajęli pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych, m.in. Mai z Zabawy, Ani z Męciny i Michała z Sadka:
Jan Paweł II - pielgrzym nadzieiOstatnim, w którym przyznano nagrody, był konkurs wiedzy. Ta część już odbyła się w dwóch etapach i mogli w niej wziąć udział uczniowie ze szkół Jana Pawła II z całej Polski. Do pierwszego etapu zgłosiło się 54 uczestników. - Czterdziestu z nich uzyskało wynik powyżej 50 procent. Pytania były szczegółowe i niełatwe, dlatego ten wynik bardzo satysfakcjonuje. Drugi etap dotyczył z kolei listu apostolskiego Jana Pawła II „Tertio Millennio Adveniente”, przygotowującego do obchodów Roku Jubileuszowego 2000. Mimo że jest obszerny i zawiera wiele treści i tu aż 34 z 38 uczestników osiągnęło wynik powyżej 50 procent - relacjonuje wyniki katecheta ks. Mateusz Kic.
Pierwsze miejsce zajął Kamil Reczek z Olszyn, uczeń ósmej klasy. - Konkurs zbiegł się z nauką do egzaminów, ale dałem radę i warto było. List trzeba było przeczytać wiele razy i przygotowania trwały około miesiąca, żeby zgłębić się w myśli w nim zawarte. Generalnie papież zachęca w nim do modlitwy, korzystania z sakramentów, bo są dla nas umocnieniem w drodze do nieba - tłumaczy chłopak.
Dyrektor Zespołu Szkół w Zabawie Wioletta Dzik zauważa, że konkurs ten nie tylko pozwala popularyzować wśród uczniów osobę i nauczanie patrona, ale także bardzo ważne jest, aby szkoły, które noszą imię św. Jana Pawła II zacieśniały więzi między sobą, jednoczyły się w swojej rodzinie, bo bywa z tym różnie, a czasy nie są łatwe. Żałuje, że nie wszystkie szkoły odpowiadają na zaproszenie do udziału w konkursie, nie wszystkie także uczestniczą w zjazdach Rodziny Szkół Jana Pawła II, które odbywają się w diecezji tarnowskiej zwykle dwa razy do roku.
- Wielkim umocnieniem dla nas jest wsparcie biskupa tarnowskiego, które odczuwamy, serdeczność, jaką nas darzy, i to, jak bardzo zależy mu na naszej rodzinie. Sam także przy różnych okazjach dopytuje o nasz konkurs, a współorganizuje go z nami Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży tarnowskiej kurii - mówi pani dyrektor.
Nagrody w poszczególnych kategoriach wręczali wspólnie z dyrektor placówki zaproszeni goście, współorganizatorzy konkursu i jego patroni - m.in. prezes Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Tomasz Wietecha, burmistrz Radłowa Mateusz Borowiec, dyrektor Wydziału Dzieci i Młodzieży ks. Tomasz Chrupek, dyrektor tarnowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie Joanna Jasiak, kustosz zabawskiego sanktuarium ks. Zbigniew Szostak, przyjaciel szkoły i fundator nagród Katarzyna Bednarska oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie dr Barbara Marcinkowska.