Ponad 600 prac plastycznych i poetyckich wpłynęło na ogólnopolski konkurs "Bł. Karolino, świeć nam przykładem".
W sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie odbyła się gala XXII Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko-Plastycznego „Bł. Karolino, świeć nam przykładem”.
- Na konkurs nadesłano ponad 600 prac z całej Polski. Cieszy nas to, że z roku na rok nie brakuje dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy inspirują się postacią naszej Karoliny i biorą udział w konkursie - mówi Jadwiga Bieś, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej, organizator konkursu.
Zobacz, jak śpiewają uczniowie z tej placówki:
Gala XXII Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko-Plastycznego "Bł. Karolino, świeć nam przykładem"Tegorocznym leitmotivem prac plastycznych i poetyckich była nadzieja. - Hasłem konkursu były słowa „Pielgrzymi nadziei”. Bł. Karolina była takim pielgrzymem, żyła nadzieją nie tylko na szczęśliwą przyszłość na ziemi, ale również na niebo. Starała się podtrzymywać tę nadzieję w swoich rówieśnikach, ale i dorosłych, starszych. Pomagając potrzebującym, dźwigała w nich nadzieję, przynosiła im radość i pokój. Potrafiła też z taktem upominać innych, by nie schodzili z drogi nadziei. Swoją postawą pielgrzyma nadziei inspiruje ludzi także dzisiaj, o czym świadczy ogrom prac nadesłanych na konkurs. Za każdą z nich kryje się osobiste spotkanie z Karoliną, ale też wyrażenie nadziei w swoim życiu - dodaje J. Bieś.
Ryszard Ostrowski, przewodniczący jury, podkreśla, że konkurs jednoczy wokół bł. Karoliny i wartości, którymi ona żyła:
Gala XXII Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko-Plastycznego "Bł. Karolino, świeć nam przykładem"Lena (III miejsce) i Kinga (wyróżnienie) przyjechały z Biskupic Radłowskich. Lena zgłosiła na konkurs pracę plastyczną, a Kinga wiersz. - Namalowałam pielgrzymujących ludzi, na których czeka bł. Karolina - opisuje swoją pracę Lena. - A ja opisałam ją jako tę, która pomaga nam w życiu nie stracić nadziei - dodaje Kinga. Jej zdaniem Karolina może dzisiaj inspirować młodych do zaangażowania się w życie religijne i społeczne, w życie Kościoła i lokalnych wspólnot.
Karol Matura z Łysej Góry, autor pracy plastycznej nagrodzonej II miejscem w kategorii klasy IV-VI, przedstawił idącego wędrowca, który chce się zmierzyć z czekającymi go górami, ale też z własną niepełnosprawnością.
- Bohater mojej pracy ma protezę nogi i wydaje się, że sobie nie poradzi z wyzwaniem, ale w jego postawie widać determinację i nadzieję na zdobycie celu, czyli górskiego szczytu. Wytrwałość w połączeniu z nadzieją to dobry przepis na przekraczanie siebie, swoich słabości, by osiągać zamierzone cele - tłumaczy laureat konkursu.
Od wielu lat bierze w nim udział Miriana Milojević-Cichoń. - Już nawet nie liczę, który raz! Zaczęło się od tego, że nauczycielka zachęciła moją córkę do udziału w konkursie. Towarzysząc jej, sama się zaciekawiłam konkursem i wzięłam w nim udział. A zeszłym roku zrobiła to nawet babcia! Konkurs jest świetnym pomysłem, żeby poznać bł. Karolinę i to niezwykłe miejsce, gdzie żyła. Jest tu niesamowita atmosfera, która sprawia, że chce się tu być - mówi autorka nagrodzonej II miejscem pracy plastycznej w kategorii osób dorosłych.
Już wiadomo, że będzie kolejna edycja konkursu, wzbogacona o warsztaty plastyczne i literackie, które - zdaniem Ryszarda Ostrowskiego - pomogą uczestnikom konkursu doskonalić swój warsztat plastyczny i literacki.