Jak połączyć zdobywanie wiedzy o Janie Pawle II, Włoszech, gdzie spędził blisko 28 lat, historii i kulturze tego kraju, nie zapominając przy tym, że w zdrowym ciele zdrowy duch? Młodzi z par. Miłosierdzia Bożego w Brzesku już coś na ten temat wiedzą.
W ubiegłym roku parafia Miłosierdzia Bożego w Brzesku zorganizowała warsztaty edukacyjne połączone z wakacyjnym wyjazdem do Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Osobą łączącą zajęcia i wypoczynek był św. Jan Paweł II. Młodzi zdobywali o nim wiedzę podczas wspólnych warsztatów, poznawali historię i kulturę krajów Półwyspu Bałkańskiego oraz to, jaki związek miał z tamtejszymi krajami papież Polak. Podczas wakacji uczestnicy projektu zwiedzili wybrane miejsca w Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie, uczestnicząc m.in. w festiwalu młodych w Medjugoriu.
Hania i Ksawery do dzisiaj pamiętają, jak ich rówieśnicy z całego świata, tworzyli w tamtym miejscu wspólnotę modlitwy, pełną entuzjazmu wiary. - Widok tylu modlących się ludzi, adorujących Pana Jezusa w ciszy… był niezwykły. Robiło to na nas ogromne wrażenie. Cieszyliśmy się, że mogliśmy tam być! Ponadto wiele dowiedzieliśmy się o Janie Pawle II, o krajach, które odwiedził, a także mieliśmy czas na relaks i wypoczynek. To była też okazja, żeby się lepiej poznać, nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie - mówią młodzi.
Z pewnością spodobała im się taka forma, skoro biorą udział w tegorocznym projekcie pod hasłem "Jestem z Małopolski - pasje i niezwykła droga św. Jana Pawła II".
Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i tym razem młodzi z parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku oraz wychowankowie Domu Dziecka w Jasieniu wzięli udział w wycieczce i edukacyjnych warsztatach, poświęconych Janowi Pawłowi II, a także Włochom, ponieważ w tym roku młodzi Małopolanie właśnie tam pojadą, żeby uczestniczyć w jubileuszu młodych w Rzymie z papieżem Leonem XIV.
W sobotę 14 czerwca odwiedzili Wadowice, a w nich kościół pw. MBNP, gdzie Karol Wojtyła został ochrzczony. Obowiązkowo zwiedzili też multimedialną ekspozycję w muzeum-domu rodzinnym papieża.
Sobota 15 czerwca obfitowała w zajęcia edukacyjne i warsztatowe. Uczestników projektu gościł Dom Dziecka w Jasieniu. O właściwie zbilansowanej diecie opowiadała Zofia Cieśla, dietetyk kliniczny. Jako wzór przedstawiła dietę śródziemnomorską, bogatą w warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze. Młodzi mogli nie tylko posłuchać, ale i sami przygotować taki posiłek, którym okazała się… sałatka po włosku, z pomidorem, ogórkiem, oliwkami, serem feta, z dodatkiem aromatycznego sosu na bazie oliwy z oliwek.
Warsztaty kulinarne połączono z językowymi. - Język polski jest pełen wiatru, bo ciągle słychać w nim szum dzięki głoskom mającym takie brzmienie. Z kolei język włoski jest bardzo śpiewny jak włoskie piosenki pełne słońca - mówi obrazowo Marco, pochodzący z Rzymu, a obecnie mieszkający w Krakowie.
Dzięki Marco młodzi mogli poznać m.in. podstawowe zwroty, które ułatwią im pobyt w wakacje w Italii i Wiecznym Mieście. Jasieńskie spotkanie obfitowało też w doznania estetyczne. Na koniec młodzi obejrzeli w formie kina plenerowego film "Karol - człowiek, który został papieżem".
Pełen wrażeń był też 16 czerwca. Tym razem w sali teatralnej przy parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku odbyły się m.in. kolejna lekcja włoskiego oraz historii Włoch i tego, jak wpłynął na nią Jan Paweł II. Zdobytą wiedzę utrwalił quiz, a także przygotowanie cytatów wypowiedzi Ojca Świętego, które skierował do ludzi młodych w czasie swojego pontyfikatu.
- Czeka nas jeszcze wyjazd do Włoch i Chorwacji. We Włoszech zwiedzimy Padwę, Loreto, Asyż, Rzym, Mentorellę. Młodzież w Rzymie będzie uczestniczyła w jubileuszu młodych z papieżem Leonem XIV z okazji Roku Świętego. Wydarzeniem będzie piesza wędrówka do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Mentorelli, które było ulubionym miejscem pielgrzymkowym kard. Karola Wojtyły w czasie jego pobytów w Rzymie. Z kolei w trakcie pobytu na Chorwacji zrealizujemy program edukacyjno-sportowy, na który złożą się zajęcia teoretyczne na temat ruchu, prawidłowej postawy i prowadzenia aktywnego trybu życia przez młodych ludzi. Przypomniane zostaną również zasady nawadniania organizmu oraz realizacja programu "Zdrowy kręgosłup" przez fizjoterapeutę. Dodatkowo zostaną zorganizowane zawody sportowe dla uczestników wyjazdu - opowiada ks. Marcin Minorczyk, wikariusz w par. Miłosierdzia Bożego w Brzesku, koordynator projektu.