Parafia w Lipnicy Murowanej jest jedyną w diecezji tarnowskiej, w której istnieje taka wspólnota, łącząca wokół Pana Jezusa i Kościoła już całe pokolenia.
Jedyna taka w diecezji tarnowskiej wspólnota świętowała jubileusz, który połączył kilka pokoleń jej członków. Obchody 90. rocznicy powstania ERM w Lipnicy Murowanej rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Andrzeja.
Okazją do wdzięczności za wspólnotę jednoczącą wokół Jezusa Eucharystycznego było też spotkanie na przykościelnym placu. Poprowadziła je wraz z innymi s. Magdalena Sitkowska SJK, opiekunka lipnickiej grupy ERM.
Historię ERM na ziemi św. Szymona, św. Urszuli i jej siostry bł. Marii Teresy Ledóchowskiej przypomniały panie i dziewczęta, związane niegdyś i obecnie z lipnicką grupą ruchu.
- Wciągnęła nas do niej s. Anna Ratajczak SJK, która uczyła nas religii, ale też potrafiła zachęcić do czegoś więcej. Cotygodniowe spotkania, na których było dużo śpiewu, modlitwy, rozmów i zabaw, budowały między nami silne więzi. Entuzjazm tych spotkań przenosiłyśmy do kościoła, przygotowując liturgię Mszy św. i innych nabożeństw. Niezapomnianą wartość miały też wycieczki piesze i rowerowe po Lipnicy i wokół niej, a także kolonie wakacyjne. Kto chciał, mógł też odkryć swój talent aktorski, grywając w naszych przedstawieniach. Najważniejsze w tym wszystkim było to, że byliśmy blisko Jezusa i Kościoła - mówią Barbara Czesak, Karolina Strugała i Aneta Panna-Piotrowska.
Ich następczynie (Iza, Amelia, Julka, Marcelina, Weronika, Magda i Kasia) podkreślają, że istotą bycia w ERM jest życie Mszą św. - To jest jedno z naszych głównych przykazań. Przyjaźń z Jezusem to także wezwanie do apostolstwa, dawania świadectwa wiary na co dzień, tak jak to czyniła św. Urszula, choćby uśmiechem - mówią dziewczęta.
Wychowankiem ERM jest ks. Jan Rogowski z Lipnicy Murowanej, diecezjalny moderator tej wspólnoty w diecezji sosnowieckiej, gdzie na co dzień pracuje.
- Należałem do ERM od dziecka i na pewno tamten czas był dla mnie szkołą, w której odkrywałem swoje powołanie do kapłaństwa. Tak w ruchu, jak i w kapłaństwie, człowiek jest ukierunkowany na Pana Jezusa, obecnego w Eucharystii, ale też w codziennym życiu. Doświadczenie bycia w ERM pomaga mi dzisiaj w kapłańskiej, duszpasterskiej posłudze w mojej diecezji. ERM dopiero w niej kiełkuje i bardzo bym chciał, żeby wśród dzieci i młodzieży pogłębiła się wiara w żywego, obecnego w Eucharystii Pana Jezusa. Taki jest główny cel mojej posługi jako moderatora - mówi ks. Jan.
Dziękczynienie na przykościelnym placu miało charakter rodzinnego pikniku, który łączył nie tylko pokolenia osób należących do ERM, ale także całe ich rodziny. Atmosfery radości i uśmiechu nie zabrakło podczas jubileuszowych wydarzeń, gdy ponad 90 par zatańczyło poloneza wdzięczności, kiedy pojawił się świąteczny tort, a w niebo pofrunęło 90 żółtych baloników:
90 lat ERM w Lipnicy MurowanejRadość wzbudziły też dzieci z przedszkola św. Urszuli, które przypomniały postać patronki. Podczas obchodów rozstrzygnięto także konkurs pod hasłem "Miłość do dzieci i ojczyzny w sercu św. Urszuli Ledóchowskiej".
ERM pojawił się w Polsce i Lipnicy Murowanej 100 lat temu za sprawą św. Urszuli Ledóchowskiej.
Historia ruchu ma swoje korzenie w Apostolstwie Modlitwy, które powstało w 1844 roku we Francji. Wpływ na kształtowanie się nowej formy duszpasterstwa dzieci miał papież Pius X, który był apostołem wczesnej I Komunii św. dzieci i często prosił je o modlitwę w intencji pokoju na świecie.
Kamieniem milowym w powstawaniu ERM był Międzynarodowy Kongres Eucharystyczy w Lourdes w 1914 roku, podczas którego zauważono potrzebę powołania organizacji o profilu eucharystycznym, która będzie skupiała dzieci i młodzież. Tak zaczęły powstawać pierwsze grupy pod nazwą Liga Eucharystyczna oraz Dziecięca Krucjata Modlitwy. Pierwsza taka wspólnota powstała w 1915 roku we Francji.
Krucjatą zainteresowała się s. Urszula Ledóchowska podczas pobytu w Rzymie w 1920 roku. Otrzymała wówczas pozwolenie i uprawnienia potrzebne do założenia jej w Polsce. Pierwsze koło KE powstało w Pniewach koło Poznania w 1925 roku i skupiało chłopców uczących się w Kolegium Piusa X, które prowadziły siostry urszulanki. Dziesięć lat później koło KE zawiązało się w Lipnicy Murowanej, miejscowości związanej ze św. Urszulą Ledóchowską i siostrami, które posługiwały przy parafii św. Andrzeja Apostoła.
Do wybuchu II wojny światowej dziełem opiekowali się jezuici. Po wojnie wznowiono działalność krucjaty, ale w 1949 roku władze komunistyczne jej zakazały.
Po raz pierwszy nazwy Eucharystyczny Ruch Młodych użył papież Jan XXIII w 1960 roku w związku z 50. rocznicą podpisania dekretu Piusa X o wczesnej I Komunii św. dzieci.
W Polsce, ale jedynie na terenie archidiecezji poznańskiej, ruch wznowił swoją działalność dopiero w 1985 roku. Jego prowadzenie powierzono siostrom urszulankom Serca Jezusa Konającego. To dzięki nim w kolejnych diecezjach i parafiach, gdzie pracowały, inicjowano powstanie nowych wspólnot ERM.
Obecnie Eucharystyczny Ruch Młodych działa w 59 krajach na całym świecie i skupia blisko 1.6 mln dzieci i młodzieży.
Formacja w ruchu skupia się wokół czterech zasad: żyj Mszą św., czytaj Ewangelię, kochaj bliźnich i bądź 13. apostołem.
ERM ma swoje zewnętrzne znaki, którymi są żółta chusta, związana białą obrączką. "Jednakowy kolor chust wskazuje na jedność wszystkich jej członków. Natomiast ich żółta barwa oznacza światło i majestat Pana Boga. Żółta chusta związana białą obrączką nawiązuje do żółto-białej flagi Watykanu i jest także znakiem zależności ruchu od papieża oraz duchowego członkostwa w Gwardii Papieskiej. Biały kolor obrączki, którą związana jest chusta, symbolizuje także czystość, do której wzywa każdego sam Jezus Chrystus” - czytamy na stronie ERM.
Ruch ma też swoją odznakę, która przedstawia krzyż otoczony kołem z napisem: "Króluj nam Chryste!". W środku krzyża znajdują się symbole Eucharystii: kielich i Hostia. "Ma to przypominać, że rycerz jest zawsze w służbie Jezusa Eucharystycznego, a jego życie umocnione Komunią Świętą ma promieniować cnotami. Litery umieszczone na Hostii: IHS oznaczają imię Jezus, a Krzyż - oznacza, że Jezus przez cierpienie zbawił świat".
Przez ponad 90 lat ERM jest wierny zadaniom, które zostały już opisane w 1930 roku: "Rycerz, rycerka Eucharystycznego Jezusa: nigdy nie opuszcza porannej i wieczornej modlitwy; w kościele czy kaplicy pełni honorową straż wobec Pana Jezusa (np. adoruje Jezusa obecnego w tabernakulum i Najświętszym Sakramencie); odznacza się zawsze posłuszeństwem wobec rodziców i przełożonych (np. nauczycieli); stara się być pilnym w nauce i szkolnych obowiązkach; jest aniołem czystości i brzydzi się nieskromną rozmową, książką, obrazem i zabawą; jest wzorem dobroci i unika wszelkich sprzeczek i kłótni; jest miłośnikiem prawdy i nigdy nie plami ust kłamstwem; jest uczynny dla innych i brzydzi się samolubstwem; jest pełen radości życia i stara się prawdziwą radość sprawiać rodzicom i otoczeniu; jest gorliwym apostołem katolickiej prasy (np. czyta gazetki katolickie dla dzieci)".