Parafie na medal

Grzegorz Brożek

publikacja 02.10.2012 13:40

Zakończył się organizowany przez „Dziennik Polski” plebiscyt na „Proboszcza Roku i Najlepszą Parafię Małopolski”.

Parafie na medal Ks. Stanisław Jachym Grzegorz Brożek/GN

Łącznie na kandydatów w finałowej rozgrywce oddano 36 tys. głosów. Najlepszym proboszczem zdaniem uczestników plebiscytu jest ks. Henryk Makuła z Proszowic (obecnie w parafii w Małogoszczy). Natomiast najlepszą parafią została wybrana wspólnota pw. Wszystkich Świętych z Sobolowa koło Bochni w diecezji tarnowskiej.

            W finałowej rozgrywce głosowano na 55 kapłanów i 50 parafii W finale znalazło się 15 parafii i 15 proboszczów z naszej diecezji. Poza zwycięskim Sobolowem bardzo wysoko znalazła się też wspólnota pw św. Jakuba i NMP Matki Kościoła w Brzesku, która zajęła 4. miejsce. Najwyżej sklasyfikowanym proboszczem pochodzącym z diecezji tarnowskiej został duszpasterz tejże brzeskiej parafii ks. Józef Drabik, który w plebiscycie zajął 5. miejsce.

- Zadaniem duszpasterzy jest animować ludzi, jednoczyć wokół Kościoła, przyciągać do Boga wciąż poszerzaną ofertą duszpasterską. Takie są wymogi obecnego czasu. Staramy się więc dbać nie tylko o grupy religijne, ale rozwijać wszelkie wspólnoty, w których młodsi i starsi parafianie mogą doskonalić talenty swego ducha czy ciała. Parafia z istoty swej misji musi być wielofunkcyjna. Otwarta dla wszystkich i dla każdego. Do nieba może też podprowadzać kojarzony z parafią zespół muzyczny, klub sportowy czy szlak turystyczny – mówi ks. Stanisław Jachym, proboszcz parafii Sobolów, która wygrała plebiscyt.